Wampir – bohater czy potwór?

Trzy rzeczy wiedziałam na pewno. Pierwsza, Edward jest wampirem. Druga, jakaś jego część – nie wiem na ile dominująca – pragnęła mojej krwi. Trzecia, jestem w nim bezwarunkowo i nieodwołanie zakochana.” ~ Bella Swan

Saga „Zmierzch” Stephenie Meyer to opowieść o szalonej i niebezpiecznej miłości dwojga młodych ludzi – wampira i człowieka. Pokazuje jak krucha jest granica między szaleństwem a zdrowym rozsądkiem. Mamy tutaj doczynienia z niebezpiecznymi stworzeniami, jakimi są wampiry. 

Edward Cullen – chłopak, który ma nadludzkie zdolności , jest nieziemsko przystojny i inteligenty. Jest wampirem – nie starzeje się, jest cały czas młody i pociągający. Ponadto jego ciało błyszczy w blasku słońca, a także jest zimny jak lód.  Razem z rodziną traktują siebie jak „wegetarianie” , tzn. żywią się tylko krwią zwierząt, a nie ludzi. Jego egzystencja nabiera sensu lub „wisi na włosku”, gdy spotyka młodą dziewczynę – Bellę Swan. Jest to siedemnastoletnia dziewczyna, która wprowadziła się do deszczowego miasta w stanie Washington.

„Jestem najniebezpieczniejszym drapieżnikiem na świecie. Wszystko we mnie ma cię przyciągać. Mój głos, moja twarz, nawet mój zapach. Nie wiem po co. I tak mnie nie prześcigniesz. I tak mnie nie pokonasz.”~ Edward Cullen

W kolejnych częściach sagi ” Zmierzch” śledzimy losy dwóch młodych ludzi, których połączyła niebezpieczna i szalona miłość. Wiele razy musieli poddać próbie swój „związek”.

Rodzina Cullen’ów to rodzina wampirów – silnych, niezwykle szybkich i inteligentych stworzeń, którzy pomimo tego chcą i starają się pomagać ludziom. Walczą z „innymi”, „złymi” wampirami,a także mają swoje terytorium. Bella dobrze wie czego chce, mianowicie – zostać jedną z nich. Można powiedzieć że Edward zamienił ją w wampira, ponieważ jej życie człowieka, nagle musiało się zakończyć. Cullen bardzo tego nie chciał jej zamieniać, jednak los nie dał mu wyboru.

Niesłychaną wieścią jest ciąża Belli, ponieważ wampiry nie rozmnażają się, wręcz tylko się zabijają. Udaje jej się jednak przeżyć i urodzić córkę – Renesmee. Stawają w obliczu bardzo trudnych sytuacji, mianowicie w walce z wilkami, którzy nie potrafią się pogodzić z przemianą Belli w wampira. Chcą także zabić ich córkę, jako kolejnego niepotrzebnego wampira, jednak nie udaje im się.

” Jeśli możesz żyć wiecznie, to musisz wiedzieć po co żyjesz.”

Edward zakochany w Belli ponad życie nie chciał jej zamienić w wampira. Los postawił go w sytuacji bez wyjścia i musiał wybrać, ponieważ mogła umrzeć. Myślę więc, że Edward pomimo bycia wampirem staje się bohaterem. Pokazuje jakie wartości są w życiu najważniejsze: miłość, rodzina i pomoc drugiej osobie. W pewnym sensie wymierzał sprawiedliwość na świecie. On nie wybrał sobie tego kim jest, a jednak potrafił to dobrze i mądrze wykorzystywać.

Bogusława Marek

Dodaj komentarz