WICKED – ale czy aż tak zła?

Chyba każdy zna historię Dorotki, która przyleciała do krainy OZ i zmierzyła się ze Złą Czarownicą z Zachodu, ale czy to koniec (albo początek) opowieści? Czy Zła Czarownica była aż taka zła?

Nie tylko książka 

Od 2003r. ludzkość może cieszyć oczy i uszy musicalem pod tytułem „WICKED”, a jest to opowieść o perypetiach Elfaby, później znanej jako Zła Czarownica, oraz innych znanych bohaterów opowieści o Dorotce. I chociaż sama historia jest nieco starsza, bo pochodzi z książki o podobnym tytule, wydanej w 1995 r. to życia nadała jej dopiero oprawa znana z desek Broadway’u.

 

WICKED: życie i czasy złej czarownicy z zachodu

 

Sama Elfaba za czasów szkolnych była przyjaciółką Glindy, czyli dobrej czarownicy, ale ich drogi rozeszły się kiedy w OZ zaczęły dziać się dziwne rzeczy, jak się okazało, spowodowane przez samego Czarodzieja. Elfaba nie godziła się na taki przebieg wydarzeń, więc uciekła na zachód, a sprzeciwiając się Czarodziejowi została okrzyknięta Złą Czarownicą.

Elfaba - Idina
Idina Menzel Photo by Joan Marcus

 

Od zielonego, do niebieskiego

 

Analizując alternatywną historię Złej Czarownicy z Zachodu, nie da się przeoczyć faktu, że to musical przyniósł jej największy rozgłos („Wicked” jest grane nieprzerwanie do dzisiaj, czyli 2017 r.). Co za tym idzie, Elfaba jest utożsamiana ze wspaniałą aktorką jaką jest Idina Menzel, od 2013 r. znaną również jako głos Elsy z animacji Disney’a.

 

 

Do najbardziej znanych utworów z repertuaru „Wicked” należy „Defying gravity” czy „No Good Deed”, które to na przestrzeni lat doczekały się licznych coverów. W tym również Polacy, ze Studia Accantus, sięgnęli po utwory z tego musicalu, tłumacząc go z angielskiego, ponieważ nie doczekaliśmy się jeszcze polskiej wersji klasyka Broadway’u.

 

 

Na razie tylko litera

W Polsce alternatywna historia Elfaby nie jest aż tak znana, bo najbliższą możliwością obcowania z musicalem mamy dopiero udając się na West End w Londynie, ale na szczęście ukazał się przekład książki, który może nam posłużyć do zapoznania się z historią krainy OZ.

 

 

WICKED: życie i czas Złej Czarownicy z Zachodu by Gregory Magire

 

 

 

Kamil Ratajczyk

 

 

Dodaj komentarz