Biegnij, człowieku, biegnij!

“Historia życia Forresta, chłopca o niskim ilorazie inteligencji z niedowładem kończyn, który staje się miliarderem i bohaterem wojny w Wietnamie.” taki opis możemy znaleźć na stronie Filmweb gdzie 8,5 gwiazdki i 6 pozycja na liście Top filmów może świadczyć tylko o tym że mimo upłynnionych 23 lat, film nadal cieszy się ogromną popularnością i sentymentem ludzi do historii głównego bohatera.

Dlaczego?

Forrest całe życie jest zaszufladkowywany przez innych ludzi przez swój rzekomy zbyt niski iloraz inteligencji. Nazywany głupkiem, dziwolągiem, nękany przez rówieśników zawsze kierował się uczuciami i wartościami, które od najmłodszych lat przekazywała mu jego matka. Robił to co chciał i nie bał się konsekwencji swoich czynów.
Przez szczerość, determinację i uważne słuchanie osiąga niesamowity sukces stając się reprezentantem Ameryki w futbolu i ping-pongu czy zakładając później swoją własną firmę zajmującą się połowem krewetek.

 

Całe życie gonił za jednym – miłością swojej ukochanej z dzieciństwa Jenny, której nie potrafił przestać kochać choć ona nie odwzajemniała tego samego. Choć Forrest żyje w świecie kłamstwa, pieniędzy i zatracenia wartości, nie zważa na innych i cały czas pozostaje sobą.

Narracja Forresta pokazuje nam historię Ameryki z jego strony. Możemy zobaczyć młodego Gumpa z Elvisem Presleyem, który swoją choreografię właśnie czerpie od niego. Poznajemy razem z głównym bohaterem prezydentów USA oraz widzimy wiele innych wydarzeń związanych nie tylko z Ameryką ale i z resztą świata, które z resztą są świetnie przedstawione.

Tak naprawdę wielu z nas może utożsamić się z głównym bohaterem. Film zachwyca swoją prostotą i tematyką życia codziennego a także wiarą w ludzi i w ich możliwości. Porusza temat miłości i niesamowitego szczęścia w życiu prostego człowieka, lecz jest także o sytuacjach, na którego nie mamy wpływu.

Mimo że film już widziałam wiele razy to na pewno nie zniechęca mnie do zobaczenie go raz jeszcze.

Przekaz filmu jest prosty – rób to co uważasz za słuszne i zawsze bądź sobą ponieważ…

“Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz na co trafisz”

Dodaj komentarz