Mulan – wojowniczka, która chciała ocalić Chiny

Młoda dziewczyna w przebraniu mężczyzny wyrusza na wojnę, by chronić ojca przed niebezpieczeństwem.

W Chinach chyba każdy zna legendę o Hua Mulan. Młoda kobieta przez 12 lat służyła w wojsku i przez 12 lat nie została rozpoznana. Zdemaskowana dopiero kilka lat po zakończeniu wojny przez żołnierzy, którzy chcieli odwiedzić swojego współtowarzysza. Zamiast niego zastali oni siedzącą przy krośnie kobietę.

Oto historia która już od setek lat jest inspiracją. Wydaje się więc, że stworzenie filmu o chińskiej bohaterce było jedynie kwestią czasu. Najbardziej znaną adaptację ballady o Mulan stworzyła chyba wytwórnia Walta Disney’a, która pokazała Mulan jako przedstawicielkę nowej generacji księżniczek. Nie czekała na księcia, ale ratowała rodzinę i kraj przed niebezpieczeństwem. Poza tym filmów o bohaterach-mężczyznach istnieje mnóstwo. Tych o kobietach ratujących świat znacznie mniej. Może właśnie to sprawia, że tematyka bajki o chińskiej wojowniczce jest wyjątkowa.

 „Wszystko sens głęboki ma”

Mulan sympatię zdobywa dzięki swojej odwadze i sprytowi.  Jest wzorem córki i patriotki. Nie ma wątpliwości, że jest kobietą, która najwyraźniej zapisała się w historii Chin. Dzięki odpowiedzialności za własne życie pokazała, że każda decyzja, każde wydarzenia, wszystko ma jakiś sens.

Dodaj komentarz