Piękna i Bestia – Czy wygląd ma znaczenie w miłości?

Piękna i Bestia – Czy wygląd ma znaczenie w miłości?

„Piękna i Bestia” to francuska baśń ludowa. Adaptowana była wiele razy na potrzeby literatury, teatru, a także innych dziedzin kultury. Jej najpopularniejsza wersja znana wielu Polakom to amerykański film animowany z 1991 roku. Romans w 1992 roku zdobył wiele nagród m.in. za najlepszy film animowany, za najlepszy musical, a także najlepszą muzykę czy też piosenkę. Ubiegłego roku (2017) bajka została odtworzona w wersji kostiumowej przez znanych na całym świecie aktorów. Tak jak znany ówcześnie film animowany, adaptacja zdobyła wielką popularność wśród fanów owej baśni.

„[…] Pewnej zimowej nocy do zamku przybyła stara żebraczka, w zamian za schronienie i gościnę chciała ofiarować księciu czerwoną różę. Łachmany żebraczki wzbudziły w księciu odrazę, zlekceważył jej dar i kazał ją wyrzucić z zamku. Wówczas żebraczka ostrzegła księcia, aby nie dał się zwieść pozorom, bowiem prawdziwe piękno bywa często głęboko ukryte. Kiedy książę powtórzył rozkaz stara żebraczka zmieniła się w piękną czarodziejkę. Książę próbował się usprawiedliwić, ale było już za późno bowiem czarodziejka widziała, że książę nie ma w sercu miłości. Za karę przemieniła go w straszną, rogatą bestię i rzuciła urok na wszystkich mieszkańców zamku. […] Róża – dar czarodziejki – również zaczarowana, miała kwitnąć do 21 urodzin księcia. Jeśli w tym czasie zanim opadnie ostatni płatek róży książę nauczy się kochać i zdobędzie czyjąś miłość, zły urok pryśnie, jeśli nie, na zawsze pozostanie bestią. Lata mijały, a książę pogrążał się w rozpaczy i tracił wszelką nadzieję. Któż bowiem mógłby pokochać bestię?”

Bella to piękna i inteligentna lecz skromna dziewczyna żyjąca wraz z ojcem Maurycym w małym miasteczku. Jest niezależna i czuje niesamowitą miłość do literatury. Czytanie książek to jej pasja. Nie zwraca uwagi na otaczających ją zalotników, gdyż pragnie przygód, doznań i wrażeń, jakie zna z opowieści.

Gdy Bella trafia do wielkiego zamku strasznej i przerażającej Bestii nie wie, że jej życie potoczy się zupełnie inaczej niż sobie wyobrażała. Na początku historii zostaje uwięziona w komnacie, aby uratować życie swojego najukochańszego ojca. Wolność Maurycego za wolność Belli. Jest zrozpaczona i załamana, gdyż na zawsze traci swą wolność, a także i wymarzoną przyszłość. Jednakże z czasem zaczarowany zamek okazuje się nie taki zły jak myślała. Dziewczyna zdobywa w nim przyjaźń i miłość, która przychodzi nagle i niespodziewanie.

Owa postać pokazuje nam, że wszystko co najprawdziwsze i najpiękniejsze jest w nas głęboko ukryte. To nie wygląd przyczynia się do uczuć jakimi okazujemy drugą osobę lecz to, co człowiek lub znana nam z filmu Bestia pokazuje swoją osobą, jak się wobec nas zachowuje, jak nas traktuje.

Reasumując film „Piękna i Bestia” to opowieść o miłości, która może pojawić się w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Postać Belli pokazała nam, że można pokochać każdego, nawet Bestię. Myślę, że świadczy to o tym, że każdy zasługuje na miłość, każdy jest zdolny do tego by kogoś pokochać. Życie bez miłości nie ma sensu, bo to ona układa nam życie i pokazuje jak żyć, dlatego trzeba umieć ją dostrzec.

Dodaj komentarz