Ebenezer Scrooge – ,,Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten, kto daje.”

Ebenezer Scrooge to główny bohater powieści Karola Dickensa. Jest on właścicielem kantoru, którym zarządza sam od śmierci swojego wspólnika i przyjaciela – Jakuba Marleya. Ebenezer jest starcem o odpychającym i wzbudzającym lęk wyglądzie. Nie ma znajomych, ani rodziny. Wobec innych jest chłodny i nieprzyjemny. Scrooge jest osobą obojętną na cierpienie i krzywdę innych ludzi. Słynie przede wszystkim z chorobliwego skąpstwa. Jedynym priorytetem w jego życiu są pieniądze. Mimo swej zamożności, żyje jak biedak. Skąpstwo i chciwość Scrooga sprawiły, że stał się samotnym i zamkniętym w sobie człowiekiem. Nienawidził świąt Bożego Narodzenia. Uważał je za stratę czasu i pieniędzy.

,,Wesołych świąt. Też mi pomysł! Jakie masz prawo być wesołym? Jakie masz do tego podstawy? Taki biedak!”

Sposób patrzenia mężczyzny na świat zmieniło spotkanie z trzema duchami. Na początku bohatera odwiedził duch Marleya, który został skazany na wieczną wędrówkę w zaświatach.  Żałował, że nie pomagał ludziom. Ostrzegł Scrooge’a przed takim samym losem. Poinformował, że odwiedzą go jeszcze trzy zjawy, gdyż tylko z ich pomocą może odmienić swoją przyszłość. Nawiedziły go duchy przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Chciały uświadomić mu jakim jest człowiekiem i nakłonić do refleksji nad swoim życiem. Dlaczego Ebenezer był okrutnym człowiekiem ? Duży wpływ na jego zachowanie miało smutne i samotne dzieciństwo. Kolejnym ciosem było odejście ukochanej. Zależało mu tylko na fortunie, więc kobieta twierdząc, że nie będzie miał z niej pożytku odeszła. Wizja ducha przyszłości wstrząsnęła nim.  Widząc, że nikt nie przejął się jego śmiercią i nie uczestniczył w jego pogrzebie, załamał się i postanowił zmienić swoje życie. Kupiec zaczął pomagać ubogim. Stał się szczęśliwym, serdecznym i miłym człowiekiem.

,,Będę żył w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości (…) Zamknę   w sercu Ducha Przeszłych, Teraźniejszych i Przyszłych Wigilii. O Jakubie Marleyu. Niechże niebiosa i wigilia Bożego Narodzenia będą błogosławione za łaskę mi zesłaną.”

Ebenezer nie był człowiekiem bez serca. Był po prostu nieszczęśliwy. Nie zaznazał za życia miłości, czy rodzinnego ciepła, dlatego stał się zgorzkniałym mężczyzną. Z pomocą duchów zrozumiał, że największą wartością nie są pieniądze, tylko rodzina, przyjaciele, obecność drugiego człowieka, że pomaganie innym sprawia dużą satysfakcję. Postać Ebenezera Scrooge’a jest jedną z ciekawszych jaką poznałam. Pamiętam, że wywarła na mnie ogromne wrażenie i głęboko mnie poruszyła. Jego postępowanie pokazuje, że zawsze można zmienić swoje życie. Każdy zasługuje na szansę, aby moć stać się kimś lepszym.

,,Kimkolwiek jesteś, bądź dobry” – Abraham Linclon

,,Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” – Jan Paweł II

 

Dodaj komentarz