BoJack Horseman – Koń ze skłonnością do samodestrukcji

 

BoJack Horseman jest człowiekiem-koniem otoczonym przez ludzi oraz podobnie jak on antropoformicznymi zwierzętami. BoJack to pseudo celebryta oraz podstarzały aktor sitcomu lat 90. Mimo, że jego kariera dawno się skończyła, często wraca do przeszłości. Przebrzmiały aktor, żyje w swojej willi w Hollywood w której każdy chciałby mieszkać. BoJack na pierwszy rzut oka posiada wszystko o czym marzyłby zwykły człowiek. Jak to często bywa, nic nie jest takie na jakie się wydaje. BoJack nie widzi sensu swojej egzystencji, każdy dzień wygląda tak samo – whisky, narkotyki, imprezy. Egocentryczny koń, ciągle zaraża swoim pesymizmem bliskie mu osoby, dołuje, zamiast pomagać.

You know, sometimes I feel like I was born with a leak, and any goodness I started with just slowly spilled out of me, and now it’s all gone. And I’ll never get it back in me.It’s too late. Life is a series of closing doors, isn’t it? – BoJack Horseman

BoJack podejmuje próby zmiany swojego życia, natomiast efekt jest zgoła inny od zamierzonego. To wszystko wprowadza BoJack`a w coraz to większy marazm. Celebryta mimo chęci i dobrej woli wciąż popełnia te same błędy. Całe życie zdołowanego aktora przypomina pętlę, która po każdym okrążeniu sprowadza się i tak do jednego – porażki.

 

Siedząc godzinami przed telewizorem, ogląda stare odcinki sitcomu w którym grał 20 lat temu. Wspomina, fantazjuje, myśli o tym ”co by było gdyby”. Zauważa jak wiele złych decyzji podjął w przeszłości. Żałuje utraconej miłości, czasem nawet pragnie normalnego życia na wsi. W tym tkwi zasadniczy problem BoJack`a, ponieważ zamiast patrzeć w przyszłość, marnuje czas na rozmyślanie nad przeszłością, co akurat zdarza się każdemu z nas.

I don’t understand how people… live. It’s amazing to me that people wake up every morning and say: ‘Yeah, another day, let’s do it.’ How do people do it? I don’t know how. – BoJack Horseman

Mimo całego nihilizmu, który jest motywem przewodnim serialu „BoJack Horseman”, bohater poprzez poszukiwanie egzystencjalnego sensu, przeżywa w swoich tragikomicznych przygodach również chwile uniesienia, zachwytu i krótkotrwałego, ale jednak – szczęścia.

Przygnębiony aktor z wyglądu jest oczywiście koniem, natomiast w stu procentach posiada on ludzkie cechy, cechy z którymi każdy z nas może się utożsamić, albowiem wszyscy zastanawiamy się, czy życie ma sens. Na przykładzie BoJack`a widzimy, że pieniądze i używki są jedynie miłym dodatkiem do życia, który tak naprawdę nigdy nie da wartościowemu człowiekowi prawdziwego szczęścia.

 

Ten animowany bohater paradoksalnie uczy nas, że życie to nie bajka, że nawet jeśli nasza egzystencja nie ma konkretnego celu i sensu, warto żyć dla tych dobrych chwil. BoJack Horseman pokazuje, że nawet po życiowych tragediach i dramatach następnego dnia wschodzi słońce.

 

Dodaj komentarz