Uchiha Shisui

Uchiha Shisui:
Jeżeli poszukiwaliscie kiedyś wzoru na bohatera idealnego bez przejawów cech negatywnych, które są nam ludziom tak bliskie i niemalże nierozłączne, możecie odnaleźć go w postaci Uchiha Shisuiego. Żeby w pełni oddać obraz bohaterstwa Shisuiego, należy przybliżyć wielką moc ów bohatera oraz sposób w jaki ją wykorzystuje.

Urodził się w wiosce liścia zwanej Konoha w kraju Ognia, pochodził z dumnego i potężnego klanu Uchiha. Shisui nie wiele ròżnił się wyglądem od braci z klanu. Typowe dla Uchiha czarne włosy oraz smukła budowa ciała sprawiały, że aparycją przeciwników nie demotywował, jednakże kto słyszał imię Shisuiego w świecie shinobi zdawał sobie sprawę z jego głębokiego potencjału. Wraz z genami i talentem odziedziczył zdolność wzrokową zwaną Sharinganem, charakterystyczną dla klanu, którą mogli przebudzić jedynie najzdolniejsi.

Shisui wychowywany w rodzinie Shinobi, ninja wioski Liścia, od najmłodszych lat trenował aby dostać się do akademii ninja. W wieku 7 lat dołączył do grona początkujących kadetów do bycia Shinobi. Nauczyciele szybko spostrzegli, że Shisu przejawiał nadzwyczajne zdolności. Przejawiał telent w sztuce ninjitsu czyli walki wręcz oraz opanował pieczęcie niezbędne do formowania justu. Ów sztuka była niezwykle trudna, gdyż polega ona na kumulowaniu energii życiowej zwanej czakrą, a następnie formowaniu z niej bojowych kombinacji przy użyciu żywiołów. Po 2 latach ukończył akademie z wyróżnieniem jako najmłodszy absolwent w historii wioski Liścia. Gwoli ścisłości nadmienić należy, że standardowy tok nauczania przewidywał ukończenie akademii w 7 lat.

Połączenie niebywałych umiejętności i inteligencji, zostało dostrzeżone przez tajną jednostkę do zadań specjalnych, podlegającą bezpośrednio władcy wioski Hokage, zwanej Anbu. Był to swoisty precedens, że nie doświadczony i jeszcze młody shinobi, otrzymał powołanie do służby . Niosąca ze sobą respekt posada odpowiadała rodzicom młodego Uchiha, więc przystali na propozycje Hokage. Dla Shisuiego miało to kolosalne znaczenie, gdyż życie shinobi w Anbu wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, między innymi poświęceniem życia prywatnego oraz ciągłym narażeniem życia w trakcie wykonywania misji zwiadowczych, szpiegowskich oraz bojowych. Shisui szybko odnalazł się na nowym stanowisku oraz poradził sobie z powierzonymi zadaniami, gdyż przykładał się do wykonywania misji. Świadomość zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom wioski oraz szacunek rodaków , były dla niego wystarczającą rekompensatom. W wyniku ciężkich treningów, Shisu obudził w oczach sharingana. Wraz z zdobywanym  doświadczeniem na misjach ów Sharingan ewoluował w Mangekyo Sharingan, który wzmocnił możliwości wzrokowe Shisuiego. W historii shinobi z klanu Uchiha jedynie legendarny przodek Uchiha Madara był na tyle silny, żeby obudzić Mangekyo Sharingana. Posiadana przed Shisu umiejętność oprócz poprawy percepcji pozwala na zaszczepienie idei w umyśle podmiotu, który spojrzał Shisuiemu w oczy. Zaszczepione idea powodowała, że podmiot samodzielnie i z własnej woli, bez namowy, podejmował decyzje, które doprowadzały podmiot do realizacji ów idei. Ponadto oczy Shisuiego pozwalały na manipulacje czasem i materią, czyli teleportacje. Umiejętność tak potężna i niewykrywalna stała się obiektem pożądania oraz wzbudzała przerażenie, ze względu na tak obszerny wachlarz możliwości jej użycia. Ambitny zastępca Hokage, Danzou zdawał sobie sprawę z możliwości Sharingana, zapragnął więc ukraść oczy Shisu i przejąć moc. Pod pretekstem chęci ochrony wioski, mógłby przejąć tytuł Hokage, dokonując zamachu stanu. Shisu niezdawawszy sobie sprawy z niecnych zamiarów Danzou, nadal dażył go bezgranicznym zaufaniem. Wykorzystując element zaskoczenia Danzou zdołał ukraść jedno oko, jednakże Shisu zbiegł używając pozostałego oka do wykorzystania zdolności teleportacji. Niezwłocznie udał się do swojego najbliższego przyjaciela Uchiha Itachiego, była to jedyna osoba zaistniałej sytuacji, której Shisu mógł zaufać, gdyż oprócz więzów klanu, łączyła ich więź niemalże braterska.

Pomimo tego, iż Itachi był młodszy, byl on równie inteligentny, oraz wychowywany i trenowany przez starszego Uchiha wyrastał na empatyczyego i wartościowego człowieka.

Zraniony Uchiha mając na względzie dobro i bezpieczeństwo wioski postanowił oddać oko pod ochronę Itachiego. Bohater doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że Danzou nie zrezygnuje z realizacji planu przejęcia władzy w wiosce i zechce wykraść drugie oko. Żeby zachować porozumienie przyjaciół w tajemnicy Shisu popełnił samobójstwo, rzucając się w otchłań, aby jego zwłoki nigdy nie zostały odnalezione. Itachi postawiony pod faktem dokonanym, podjął się niebezpiecznego zadania ochrony oka Shisuiego.

Danzou kontynuował pościg, gdyż z jednym okiem nie był w stanie w pełni korzystać z potencjału Sharingana, nie będąc członkiem klanu Uchiha, jego energia witalna nie pozwalała na pełne użytkowanie z Kotoamatsukami i teleportacji. Pościg za zbiegłam bohaterem zakończył się fiaskiem.

Reasumując moja wcześniejszą wypowiedź, tragizm postaci Uchiha Shisuiego polegał na tym, że ochraniając członków wioski, został przez jednego z nich zdradzony.

Pomimo negatywnych doświadczeń Shisu nie odwrócił się od swoich wartości przyjętych za młodu. Poświęcił się dla bezpieczeństwa wioski wykazując się altruizmem, odwagą i odpowiedzialnością i niebywałym poświęceniem. Brak jakichkolwiek przesłanek arogancji, tchòrzostwa lub chęci zemsty oraz wszelakie pozytywne cechy charakteru sprawiają, Shisu plasuje się na pierwszym miejscu mojej liście idealnych bohaterów, albowiem tchórz umiera tysiąc razy, a bohater tylko raz.

 

 

Dodaj komentarz