Zdrajca ? A może jednak bohater i prawdziwy przyjaciel ?

Nauczyciel w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie to jedna z ciekawszych postaci serii książek o Harrym Potterze, wymyślonych przez J.K. Rowling. Zapewne znienawidzony przez wielu czytelników na koniec historii opiekun domu Slytherin zaskakuje wszystkich i okazuje się „być tym dobrym”.

Mowa o Severusie Snapie, który przez wiele lat ukrywał swoje prawdziwe oblicze i uczucia jakimi darzył tytułowego bohatera Harrego Pottera. Już w pierwszej części sagi jest w stosunku do niego opryskliwy i wydaje się, że go nienawidzi. Pomimo zachwytu środowiska „chłopcem, który przeżył” spotkanie z najpotężniejszym czarownikiem, Snape wydaje się być niewzruszony, wręcz oburzony dokonaniem chłopca.

W kolejnych częściach, kiedy pojawiają się znaki związane z odradzaniem się Voldemorta, Harry i jego przyjaciele nabierali podejrzeń w stosunku do tajemniczego profesora, który zawsze w dziwny sposób był z nimi powiązany. Tylko dyrektor szkoły Albus Dumbledore bezgranicznie ufał Severusowi. Dla Harrego dyrektor był autorytetem i osobą, która chciała zniszczyć mordercę jego rodziców, dlatego tolerował i akceptował profesora. Podczas prywatnych lekcji, które odbywały się z polecenia Dumbledora, Snape miał pomóc głównemu bohaterowi kontrolować myśli i pomóc zabezpieczyć umysł przed atakami Lorda Voldemorta. Właśnie wtedy pozornie wydało się dlaczego Severus nienawidzi chłopca. Powodem miał być zmarły już ojciec Harrego, którego profesor znał z czasów szkolnych. Był przez niego gnębiony i poniżany.

Dla Harrego było już jasne, dlaczego tak bardzo jest znienawidzony przez profesora, ale było mu to obojętne, ważniejsze było to kto chce walczyć przeciwko „Sami wiecie komu”. Organizacją, która z nim walczyła to Zakon Feniksa, do którego Severus Snape należał, więc Harry po prostu schodził mu z drogi. Wszystko zmieniło się po wydarzeniach na wieży. Kiedy to na oczach chłopca zginął Albus Dumbledore z rąk Severusa, który tym samym określił  stronę, po której stoi.

Po śmierci dyrektora, Harry kontynuował jego misję odnalezienia przedmiotów, których zniszczenie pomogłoby unicestwić Voldemorta. Natomiast Severus objął stanowisko dyrektora w Hogwarcie i dołączył do szeregów Toma Riddla.

Kulminacyjnym momentem wyjaśniającym i ujawniającym prawdziwe oblicze nauczyciela to jego wspomnienia pozostawione w postaci łzy. Otrzymał ją Harry, który był przy jego śmierci w czasie oblężenia zamku i ostatecznej bitwy między Voldemortem, a chłopcem. Ostatnie słowa, które od niego usłyszał dotyczyły podobieństwa jego oczu do oczu jego matki.

Severus Snape to wyjątkowa postać, która swoim działaniem wykazała się ogromną odwagą i poświęceniem. Wspomnienie ujawniło, że Lily Potter, czyli mama Harrego, była przyjaciółką profesora, którą bardzo kochał. Kiedy została zamordowana przysiąg chronić jej syna, ale tak żeby nikt nie wiedział. Każde jego działanie było uzasadnione i było częścią większego planu pokonania Voldemorta. Przez cały pobyt Harrego w Hogwarcie nauczyciel otoczył nad nim opiekę, a sam musiał narażać się, aby zyskać zaufanie i w odpowiednim momencie je wykorzystać. Znakomicie odegrał swoją rolę i zwiódł nawet Czarnego Pana. Grał wiernego i oddanego sługę a tym czasem pomógł Harremu Potterowi wypełnić przeznaczenie.