Domowy skrzat chwytający za serce

Zgredek to udomowiony Skrzat. Poznajemy go w magicznym świecie wykreowanym przez J.K.Rowling. Wśród wielu stworzeń fantastycznego świata Harrego Pottera jest z pewnością jedną z najbardziej pozytywnych, przyjacielskich postaci, lubianych przez czytelników.

„Zgredek miał wielkie uszy nietoperza, zielone, wyłupiaste oczy wielkości piłek tenisowych, długi, cienki nos. Nosił najczęściej stare i brudne ubrania, przypominające worek na kartofle z dziurami na ręce i odnóża.”

Bohater był wieloletnim służącym w Dworze Malfoy’ów, rodzina nie szanowała skrzata, traktowała go jako kogoś „niższej kategorii”. Zgredek zawsze sam sobie wymierzał kary, za najdrobniejsze przewinienia.

„Jeszcze nigdy żaden czarodziej nie zaprosił Zgredka, żeby usiadł… jak równy z równym…”

Te słowa padły z ust Skrzata podczas pierwszego spotkania z Harrym Potterem,  jego zdumienie było ogromne.  Pojawił się w domu wujostwa chłopca aby ostrzec go przed czyhającym niebezpieczeństwem. Chciał uniemożliwić Potterowi dostanie się do Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Główny bohater jednak dotarł do Hogwartu,  a Zgredek przez cały rok szkolny starał z całych sił chronić chłopca.

Po wygranej walce z Bazyliszkiem (przed którym ostrzegał go mały Stworek) i zniszczeniu dziennika Toma Riddle’a, Harry podarował Zgredkowi starą skarpetę. Otrzymanie przez Domowego Skrzata jakiejkolwiek części ubrania czyni go wolnym. Dzięki temu stał się jednym z niewielu uwolnionych Skrzatów.

Zgredek pojawiał się także w kolejnych epizodach przygód Harrego Pottera, był lojalny i oddany chłopcu, zawsze zwracał się do niego per sir.

Jednak swoją główną rolę odegrał w ostatniej części. Został wysłany przez Aberfortha Dumbledore’a do piwnicy Malfoy’ów,  gdzie na pomoc czekali Harry wraz z przyjaciółmi, pan Ollivander oraz goblin Gryfek. Skrzatowi udało się teleportować  współtowarzyszy… Teleportacji także uległ nóż rzucony w ich stronę przez Bellatriks Lestrange, czarownicę służącą Czarnemu Panu.  Niestety, śmiertelnie ranił małego Stworka.  Zgredek został  pochowany przy chatce Billa i Fleur, z szacunkiem, bez użycia czarów. Na grobie wyryty został napis: Tu spoczywa Zgredek, wolny Skrzat.

Dziękuję ci, Zgredku, za to, że uwolniłeś mnie z tego lochu. To bardzo niesprawiedliwe, że musiałeś umrzeć. Byłeś taki dobry i taki dzielny. Na zawsze zapamiętam to, co dla nas zrobiłeś. Mam nadzieję, że jesteś już szczęśliwy.”