Ezio Auditore – Asasyn

Ezio Auditore da Firenze to florencki szlachcic z czasów włoskiego renesansu. Przyszedł na świat jako drugie dziecko Giovanniego i Marii 24 czerwca 1459 roku. Jego ojciec był bankierem. Miał troje rodzeństwa: Federico, Claudię i Petruccio. Przed rokiem 1476 wiódł spokojne i beztroskie życie. Oddawał się młodzieńczym rozrywkom i romansował z piękną Cristiną Vespucci. Gdy miał siedemnaście lat jego rodzina padła ofiarą spisku, w wyniku którego jego dwaj bracia i ojciec zostali skazani na śmierć przez ścięcie. Od tego czasu całe jego życie uległo zmianie. Wstąpił na drogę Asasyna, którym w tajemnicy był również jego ojciec i przez większość życia walczył z Templariuszami.

SPISEK I ZEMSTA

Inicjatorami spisku przeciwko rodzinie Giovanniego Auditore był zakon templariuszy, któremu przewodniczył Rodrigo Borgia. Dzięki staraniom tego człowieka i jego wspólników, życie młodego Ezia drastycznie się zmieniło. Jego ojciec i dwaj bracia zostali ścięci, a on wraz z siostrą i matką musieli uciekać z rodzinnego miasta. Pierwsze dwa lata po egzekucji Ezio wraz z Claudią i Marią spędził w Monteriggioni, gdzie korzystał z gościnności i pomocy wuja Mario. To właśnie tam dowiedział się o Zakonie Assasynów i o tym, że jego ojciec też nim był. Tam też uczył się walki i pogłębiał swoją wiedzę o Zakonie. Jego nauczycielem został Wuj Mario będący Mistrzem Zakonu Assasynów. Zwieńczeniem dwuletniego szkolenia był atak na rodzinne miasto Pazzich, podczas którego Ezio zabił Vierego, Templariusza i swojego wieloletniego rywala. W roku 1478 dzięki zdobytym informacjom młody asasyn zdołał udaremnić atak na władcę Florencji – Lorenzo de’ Medici. Następnie udał się do Toskanii do miasta San Gimignano. Tam dokonał vendetty na konspirantach: Stefano da Bagnone, Bernardo Barnocellim, Antonio Maffei i Francesci Salviati. W 1480 roku w wieku dwudziestu jeden lat udał się do Wenecji. Zdobył tam wielu sprzymierzeńców takich jak Caterina Sforza, Antonio, Rosa i Siostra Teodora. Kolejne lata również upłynęły mu pod znakiem krwawej zemsty. Do 1488 roku Assasyn wyeliminował kolejnych Templariuszy: Emilio, Silvio i Marco Barbarigo oraz Dante Moro. Zdobył także wiele informacji o cennym artefakcie zwanym Fregmentem Edenu. Dzięki swojemu męstwu przeszkodził rządnemu władzy Rodrigowi Borgii w zdobyciu tego cennego skarbu. Dzięki swoim dokonaniom stał się też oficjalnym członkiem Zakonu Assasynów.

SZATAŃSKIE JABŁKO

Dzięki swojej odwadze i waleczności Ezio Auditore zdobył Fragment Edenu. Było to Rajskie Jabłko posiadające niezwykłą moc. Stał się jego strażnikiem i wraz ze swoim przyjacielem Leonardo da Vinci zaczął badać artefakt. Jabłko musiało zostać ukryte przed Templariuszami. Ezio wraz z innymi członkami zakonu uznali, że najlepszym miejscem będzie Forli, miasto Cateriny Sforzy. Skrytka została jednak szybko odkryte, czego efektem był atak najemników Ludvico i Checco Orsich na miasto. Napastnicy porwali dzieci Cateriny Sforzy. Ezio Auditore zdołał uratować potomków Cateriny jednak sam został ciężko ranny i utracił Jabłko. Dostało się ono w ręce tajemniczego mnicha Savonaroli.  Gdy Asasyn odzyskał dawne siły, otrzymał propozycję dopilnowania prawidłowego przebiegu spotkania Krzysztofa Kolumba z Rodrigiem Borgią. Ezio zgodził się, lecz nie wszystko przebiegło zgodnie z planem i cenne atlasy Kolumba trafiły w ręce Templariuszy. Ezio dowiedział się też o przetyrzymywaniu hiszpańskich Asasynów przez Generała Inkwizycji i przerwał poszukiwania artefaktu. Udał się do Hiszpanii, gdzie udało mu się pokrzyżować plany sowich wrogów i pomóc pobratymcom. Natsępnie wrócił do Włoch, gdzie ponownie podją poszukiwania Fragmentu Edenu i tajemniczego mnicha. W roku pańskim 1492 poszlaki doprowadziły Ezia do Florencji, gdzie po śmierci Lorenzo de’ Medici władzę objął władający mocą jabłka zakonnik. Ezio z pomocą swoich sprzymierzeńców obalił tyrana i odzyskał Fragment Edenu. W roku 1499 odbył walkę ze swoim największym wrogiem, Rodrigiem Borgią. Do pojedynku doszło w Kaplicy Sykstyńskiej. Walczący użyli wtedy Fragmentów Edenu: Jabłka i papieskiego Pastorału. Asasyn odebrał oba artefakty papieżowi, oszczędził go i wszedł do ukrytej pod Watykanem krypty. Spotkał tam hologram Minerwy. Opowiedziała mu ona o Tych, którzy byli przed Nami, o wyniszczającej obie rasy wojnie i katastrofie, która ma się za niedługo powtórzyć. Po tym wszystkim hologram zniknął pozostawiając wiele pytań, na które Ezio nie uzyskał odpowiedzi. Po tych wydarzeniach powrócił do Monteriggioni. Uznał, że zrealizował swój cel – pomścił śmierć ojca i braci.

NOWA WOJNA

W styczniu 1500 roku – syn papieża, Cesare Borgia zaatakował Monteriggioni i zabił wuja Mario. Ranny Ezio daremnie próbował uratować wuja i oswobodzić Caterinę Sforzę. Rajskie Jabłko znów wpadło w ręce Borgiów. Asasyn wyruszył po nie do Rzymu. Tam nawiązał kontakt ze swoimi przyjaciółmi i rozpoczął odbudowę bractwa Assasynów. Wtedy też stał się mistrzem Zakonu. W następnych latach w szeregi Asasynów weszła siostra Ezio, Claudia i udało się odzyskać Rajskie jabłko. Ezio zabił także mordercę swojego Wuja.

KOLEJNA PODRÓŻ

W 1510 roku pięćdzisięcioletni Asasyn wyruszył w kolejną podróż, której celem było odkrycie i zabezpieczenie przed Templariuszami wiedzy i tajemnic Altaira Ibn – La’Ahada, jego przodka i dawnego mistrza zakonu. Wiedza ta spoczywała w zamkniętej Bibliotece w dawnej twierdzy Asasynów Masjafie. Okazało się jednak, że by otworzyć wrota do niej trzeba zdobyć cztery klucze. Owe klucze znajdowały się w Konstantynopolu, a ich położenie opisywał zdobyty przez Ezia dziennik Niccolo Polo. W 1511 roku Ezio Auditore dotarł do Konstantynopola, gdzie rozpoczął poszukiwanie kluczy. Nawiązał tam współpracę z bizantyjskimi asasynami i poznał Yusufa Tazima. W trakcie poszukiwań kluczy poznał przepiękną włoszkę Sofię Santor, która prowadziła w Konstantynopolu bibliotekę. To właśnie tej bibliotece mężczyzna odnalazł pierwszy klucz. Sofia zainteresowana działaniami Ezia postanowiła pomóc w odnalezieniu pozostałych kluczy. Z pomocą kobiety Ezio odebrał Templariuszom kolejne dwa klucze. Zdobycie ostatniego klucza było nieco trudniejsze, bo wymagało podróży do Kapadocji. Dotarł tam w marcu 1512 roku. Ostatni z kluczy Aasasyn odebrał Manuelowi Paleologowi, który od wielu lat spiskował z Templariuszami. Wreszcie Ezio wraz z Sofią trafił do Masjafu z kompletem kluczy potrzebnych do otworzenia zapieczętowanych drzwi. W środku biblioteki odnalazł puste półki i szczątki swojego przodka Altaira, a obok nich ostatni zapis jego wspomnień.  Tam doszło do kolejnej wizji, która ukazała asasynowi i jego towarzyszce, że tu, w wielkiej Bibliotece Masjafu należy zostawić Fragment Edenu. Świadom mocy artefaktu i zagrożenia jakie może ono ściągnąć na ludzkość Ezio Auditore pozostawił je w głębi Sali.

KONIEC WĘDRÓWKI

Ezio po ukryciu Jabłka w Masjafie postanowił wraz z Sofią wrócić do Włoch i porzucić życie Asasyna. W rodzinnej Florencji para doczekała się dwójki dzieci: syna Marcello i córki Flavii. W wieku 65 lat Ezio zmarł, pozostawiając ukochaną i dwójkę dzieci. Umarł ze starości na ławce po wielu latach burzliwego życia.

„Przeżyłem swoje życie, jak tylko umiałem najlepiej, nie znając jego celu, ale mknąc przed siebie, niczym ćma lecąca w odległą tarczę księżyca. I tutaj wreszcie odkryłem dziwną prawdę. Pojąłem, że jestem tylko posłańcem, który ma przekazać wieść wykraczającą poza jego zrozumienie.”―Ezio Auditore do Desmonda Milesa

Dodaj komentarz