Kobieta zmienną jest – Elena Gilbert

Elena Gilbert jest główną bohaterką serialu „Pamiętniki Wampirów”. Piękna, atrakcyjna, młoda dziewczyna z oliwkową cerą, brązowymi oczami i długimi ciemnymi włosami. Poznajemy ją wraz z początkiem nowego roku szkolnego, cztery miesiące po tragicznym wypadku w którym straciła oboje rodziców. Mając 17 lat stara się poradzić sobie ze smutkiem i iść naprzód.

Kochany pamiętniku. Dziś będzie inaczej, musi być. Będę się uśmiechać i wszyscy mi uwierzą. Będę mówić, w porządku, dzięki. Tak, czuje się lepiej. Już nie będę smutną sierotką. Zacznę od zera. Zostanę kimś nowym. I przetrwam. – pisze Elena w pamiętniku.

Elena jest osobą bardzo dbającą o swoją rodzinę, ma bardzo wysoki poziom moralny. Pokazuję głębokie przywiązanie do swoich przyjaciół, często martwi się o innych. Jest także bardzo uparta, przebojowa, bezpośrednia oraz woli stawać do konfrontacji z ludźmi twarzą w twarz niż ukrywać swój gniew.

Pierwszego dnia szkoły poznaje nowego ucznia – tajemniczego Stefana Salvatore. Nie wie ona jednak, że jest on 165-letnim wampirem, który stara się spokojnie żyć wśród ludzi. Między nimi od samego początku rodzi się zainteresowanie i szybko zostają parą. Wszystko układa się dobrze dopóki w mieście nie pojawia się starszy brat Stefana – Damon, który także jest wampirem. Jednak nie ma on tak dobrych intencji jak jego młodszy brat. Bracia nie są w dobrych stosunkach. To przez Stefana Damon stał się wampirem, czego nie potrafi bratu wybaczyć. Wszystko zaczęło się od kobiety – Katherine, którą oboje kochali. Ona nie potrafiła wybrać jednego więc oboje zmieniła w wampiry a sama uciekła. Bracia przez lata cierpieli po jej stracie i pałali do siebie nienawiścią za grzechy przeszłości.

Stefan miał nadzieje w końcu znaleźć szczęście u boku Eleny, jak się okazało jest ona łudząco podobna do dawnej miłości braci – Katherine. Jednak Stefan szybko uświadamia sobie, że Elena mimo dużego podobieństwa fizycznego, charakterem bardzo różni się od dawnej ukochanej. Oboje zakochują się w sobie, a kiedy Elena odkryła sekret Stefana pomimo początkowego przerażenia zdołała zaakceptować jego wampiryzm.

Damon także zafascynowany podobieństwem dziewczyny do Katherine postanawia poznać ją bliżej. Na początku były to zwykłe gierki, które miały na celu rozwścieczenie młodszego brata, ponieważ Stefan nie chciał by coś się stało Elenie i jej najbliższym. Po niedługim czasie Damon zdał sobie sprawę, że zakochał się w dziewczynie, co wpłynęło na jego pozytywną zmianę i naprawę stosunków ze Stefanem – co więcej ona także uświadomiła sobie, że na obojgu braciach jej zależy.

Przez długi czas, nie potrafiła zdecydować kogo naprawdę kocha, w końcu wybrała Damona – jej epicką miłość. Kiedy zapadła w magiczną śpiączkę, Damon czekał na nią kilka lat, by mogli razem spędzić wieczność. Koniec końców Stefan poświęcił życie za swojego brata, by ten po wzięciu leku i staniu się człowiekiem mógł się cieszyć ludzkim życiem wraz z Eleną.

Po szkole medycznej wróciłam do domu, do Mysic Falls. To było dobre. To jest miejsce gdzie chcę się zestarzeć i zrobię to. I to jest moje życie. Dziwne, poplątane, skomplikowane, smutne, wspaniałe, niesamowite i przede wszystkim epickie. I zawdzięczam to wszystko Stefanowi. Kiedy go spotkałam, straciłam swoich rodziców, byłam martwa w środku. Ale to on przywrócił mnie do życia. I zamierzam żyć moim życiem najlepiej jak potrafię, tak długo jak tylko mogę. Nawet po naszym długim i szczęśliwym życiu razem, Damon martwi się tym, że już nigdy nie zobaczy Stefana, że on nigdy nie odnajdzie pokoju. Ale ja wiem, że on się myli. Ponieważ pokój istnieje. Żyje we wszystkim co jest nam drogie. To jest obietnica pokoju. Tego jednego dnia, po długim życiu, znajdziemy wszystkich bliskich na nowo. – końcowa mowa Eleny.