Severus Snape – bohater romantyczny czy tragiczny?

Kim był Severus Snape? Zapewne każda osoba czytająca (bądź oglądająca) którąkolwiek część serii przygód o Harrym Potterze kojarzy tego pana. Jeśli nie, to przypomnę, że Severus to czarodziej półkrwi, dyrektor Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie w czasie roku szkolnego 1997–1998, nauczyciel eliksirów (ok. 1980−1996) oraz obrony przed czarną magią (1996–1997). Syn czarownicy Eileen Prince i mugola Tobiasza Snape’a. Śmierciożerca oraz szpieg Albusa Dumbledore’a i członek Zakonu Feniksa. Zamordowany w czasie Bitwy o Hogwart z ręki samego Lorda Voldemorta.

Severus Snape jako romantyk.
W polu miłości Severus Snape nie miał lekko. Już od dzieciństwa jego przyjaźń, miłość była odzwierciedlana w mrocznym cieniu. Jak wiemy Severus kochał się w Lily Potter. Jeszcze przed przybyciem do szkoły rozwijał przyjaźń z Lily Evans, na której zawsze stała jej siostra Petunia, która bała się praktyk magicznych, a także zawsze stawała na drodze do szczęścia tych dwojga nazywając ich dziwolągami.
W okresie nauki w Hogwarcie ich przyjaźń została poważnie zachwiana w momencie, gdy Snape nazwał Lily szlamą, pewnie w afekcie, kiedy ta próbowała bronić go przed słynną bandą Jamesa Pottera i Syriusza Blacka. Potter i Black to najbardziej popularni chłopcy w całej szkole, którzy byli bardzo brutalni wobec uczniów, ale nie przez tortury, a przykre incydenty, mające na celu ich dowartościowanie emocjonalne -mowa o praktykach magicznych na uczniach.  Lily odsunęła się od przyjaciela, kiedy Snape zadawał się z przyszłymi Śmierciożercami, oraz fascynował się Czarną Magią.

Severus Snape jest postacią romantyczną. Przez wiele, wiele lat zawsze starał się o serce Lily Potter, i kto wie, co by z tego wyszło, gdyby nie jego fascynacja czarną magią. Myślę, że to właśnie zamiłowanie złą stroną przyczyniło się do upadku łączącej ich relacji. Później Evans (nie wiem jakim cudem) ożeniła się z krnąbrnym, aroganckim, i cynicznym Jamesem Potterem. Cytat Severusa: „Twój ojciec był kanalią” I słusznie.

Severus Snape jako postać tragiczna.
Sev jako bardzo zdolny chłopiec, wiódł błyskotliwą, choć mroczną karierę w szkole. Był wielkim człowiekiem, mistrzem eliksirów, dobrym znawcą magii praktyczniej – OPCM, był wybitny w oklumencji. Jest osobą tragiczną, bowiem zginął z ręki Czarnego Pana, który nie zawahał się dobyć pełni mocy Czarnej Różdżki. Voldemort nie wiedział, że to Potter jest prawowitym władcą Czarnej Różdżki, więc de facto Snape zginął nadaremnie. Jego tragizm polega na największej roli w świecie czarodziejów. To dzięki niemu Potter dobył miecz Gryffindora, oraz dzięki niemu nie zginął (pomysł Fletchera co do sposobu ucieczki Pottera). Czarny Pan mu ufał, choć Snape i tak nie był lojalny. Snape dyndając na woreczku Voldemorta działał dla Albusa Dumbledora i dostarczał Voldemortowi tylko pokrętne informacja o Zakonie, a te kluczowe tuszował. Severus Snape był podwójnym agentem. Nawrócił się w momencie, gdy dowiedział się, że Voldemort zamordował jego szkolną miłość – Lily. To wydarzenie sprawiło, że postanowił przejść na dobrą stronę i wspólnie z Dumbledorem (Dyrektor Hogwartu) zapewnić bezpieczeństwo synowi Lily i Jamesa – Harremu.

Severus Snape ma cechy osoby romantycznej i tragicznej. Jego miłość nigdy jakoś do końca się nie udała. Ma również cechy osoby tragicznej, bo to on pełnił ważną rolę w świecie czarodziejów, ryzykując życie u boku Voldemorta, a jednocześnie będąc szpiegiem Dumbledora. W efekcie zapłacił za to życiem, choć Voldemort nigdy nie dowiedział się o braku lojalności swego najważniejszego sługi.