Hermiona Granger – Czy pochodzenie ma znaczenie?

Hermiona Granger  – znana pewnie większości nastolatkom, jedna z głównych bohaterek serii książek J.K Rowling o Harrym Potterze. Jest to dziewczyna posiadająca niezwykłe zdolności, osoba inteligentna, potrafiąca znaleźć wyjście z każdej sytuacji, lecz także – pochodząca z rodziny mugoli. ( co oznacza, że jej rodzice nie są czarodziejami).  Jej poświęcenie się nauce, zawziętość i chłonięcie wiedzy o wiele szybciej niż przeciętnym uczniom szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie są cechami, które bardzo rzadko można zaobserwować we współczesnym świecie,zwłaszcza już na samym początku edukacji. Dzięki swojej zaradności, odwadze i inteligencji nie raz wydostała z tarapatów siebie i swoich przyjaciół. Interesowała się różnego rodzaju książkami naukowymi i zdobywaniem wiedzy. Także bardzo zaangażowana w działalność organizacji „WESZ” (Walka o Emancypacje Skrzatów Zniewolnionych), której jest założycielką, bardzo wrażliwa,nie obojętna na ludzką krzywdę.

Jednakże większość czarnoksiężników odznaczało się obsesją na punkcie likwidacji mugolskich dzieci (tzw. mugolaków) i ustanowienia świata czarodziejów wyłącznie dla rodów czystej krwi. Słowo ,,muggles” może mieć związek z najbardziej popularnym angielskim słowem mug, co oznacza kubek bądź kufel, jednak większość badaczy odrzuca ten związek, ponieważ bardziej interesujące znaczenie słowa muggles to: frajerzy, naiwniacy. Śmierciożercy traktowali więc jako rozrywkę mordy na mugolach. Uważali siebie za lepszych, jednakże przeciwko agresji wobec mugoli protestował między innymi Albus Dumbledore (dyrektor Szkoły) oraz wiele innych.  Dyskryminowanie kogokolwiek z takich powodów wydaje się być dość irracjonalne,ponieważ jakie znaczenie może mieć to kto skąd pochodzi? Pytanie, czy to ma jakikolwiek sens? Czy pochodzenie ma aż takie znaczenie? – i nie ważne czy jeśli chodzi o ,,czystą krew” klasę społeczną,czy różnorodność pod względem koloru skóry, każdy człowiek nie powinien być traktowany gorzej od reszty,dyskryminowany. Ile osób nie mających dobrego startu na przyszłość, lub pochodziły z innych mniej wykształconych rodzin dzięki swojej determinacji, zaradności, chęci zmienienia świata i spełnienia swoich marzeń osiągneło sukces? Takich ludzi,którzy własnym postępowaniem odpowiadają na takie pytania jest bardzo dużo. A sukces, który zawdzięczamy sobie, jest o wiele bardziej cenny.

Stosunek Hermiony do otoczenia jest pozytywny. Zawsze jest pełna entuzjazmu,chętna do pomocy. Lubi nauczycieli, znajomych i otaczającą ją przyrodę. Jest wrażliwa na cudzą krzywdę. Zawsze jest skłonna udzielić pomocy gdy ktoś jej potrzebuje. Nie lubi łamać i przekraczać zasad moralnych, ani tych ustalonych przez czarodziei. Czuje się doceniona, gdy ktoś ją prosi o radę. Zdarza się, że jej znajomi nie lubią, gdy ich poucza, nie mniej jednak zazdroszczą jej dobrych wyników z nauki. Jest bohaterką, która obrazuje to,że samorealizacja, i chęć wzbogacenia swojego życia o nowe doświadczenia,i wiedzę ma duże znaczenie, zwłaszcza w kryzysowych sytuacjach.
Hermiona jest postacią bardzo pomysłową, zabawną, inteligentną. Nawet z najtrudniejszej sytuacji potrafi znaleźć wyjście. Jej chęć pomagania innym jest godna uwagi,zwłaszcza w czasach kiedy bezinteresowność schodzi na dalszy plan, ponieważ większość ludzi   zatraca się w poczuciu własnego ,,ja” i ich wrażliwość na innych stopniowo zanika.
Czy pochodzenie ma znaczenie? Umiejętności, talenty, wewnętrzne zdolności – tego nie nabywa się rodząc się w określonej rodzinie, klasie społecznej. Każdy jest ,,kowalem własnego losu”, i od nas samych głównie zależy, od naszego zachowania, biegłości w danym temacie, jak zachowamy się w sytuacji ,,podbramkowej” i czy sobie poradzimy. Dlatego nikt nie powinien być traktowany ,,z góry”, ponieważ każdy człowiek, niezależnie od tego skąd pochodzi, jest zdolny osiągnąć wielkie rzeczy.