Od aroganckiego neurochirurga do magika

Stephen Strange to wyjątkowa marvelowska postać, która jako jedna z nielicznych (o ile nie jedyna), łoi skórę czarnym charakterom w świecie metafizycznym.

Doktor Strange to najlepszy neurochirurg jakiego widział świat. Niestety ulega on poważnemu wypadkowi
a w konsekwencji nerwy na jego rękach zostają uszkodzone na tyle mocno, że nie może wrócić do swojej profesji.

Po wielu miesiącach bezowocnej rehabilitacji i niepowodzeń w eksperymetalnych zabiegach, gdy medycyna tradycyjna zawodzi, Strange znajduje Jonathana Pangborna, który był sparaliżowany i w tajemniczy sposób odzyskał pełną władzę w nogach. Pangborn kieruje Strange’a do Kamar-Taj. Doktor udaje się do Katmandu i odnajduje „nowe życie” podczas szkolenia u Starożytnej i jej wychowanka Mordo, którzy pokazują mu swoją moc i istnienie płaszczyzny astralnej oraz wielu wymiarów.

Mężczyzna uczy się manipulować czasem, opuszczać swoje ciało, podróżować między alternatywnymi wymiarami. Wiedzę czerpie także ze starożytnych ksiąg, które są strzeżone przez mistrza Wonga. Dowiaduje się
z nich, że Ziemia jest chroniona przed wpływem innych wymiarów przez specjalny ekran utworzony z trzech budynków zwanych Sanktuariami. Są one umiejscowione w Nowym Jorku, Londynie oraz Hongkongu.
Zadaniem czarowników jest ochrona tych Sanktuariów. Kilka stron ze starożytnej księgi zostało skradzionych przez Kaeciliusa, złego czarownika, którego celem jest  nieśmiertelność.

Kaecilius niszczy Sanktuarium w Londynie, aby osłabić ochronę Ziemi. Jego wyznawcy atakują kolejne
w Nowym Jorku i zabijają jego strażnika. Strange’owi, jako jedynemu udaje się ich powstrzymać przed zniszczeniem Sanktuarium za pomocą płaszcza lewitacji.

Po zakończonej zwycięstwem walce okazuje się, że Starożytna czerpie swoją długowieczność dzięki mocy, którą daje jej Mroczny Wymiar.  Kaellicius ucieka do Hongkongu i tam ma miejsce decydująca rozgrywka między bohaterem Doktorem Strangem a władcą Mrocznego Wymiaru. Dzięki zręcznemu wykorzystaniu Oka Agamotto, Strange umieszcza siebie i Dormammu w nieskończonej pętli czasowej. Po wielu bezskutecznych próbach zabicia Strage’a, władca Mrocznego Wymiaru godzi się na jego żądania, opuszcza Ziemię i zabiera ze sobą Kaelliciusa a w zamian za to Strange przerywa pętlę czasową.

Walki magików są bardziej interesujące niż mogłoby się wydawać. Strange zwraca Oko Agamotto do Kamar-Taj, a sam kontynuuje naukę w Sanktuarium w Nowym Jorku i postanawia pomóc Thorowi w odnalezieniu ojca.