Princess Carolyn – ciemna strona pomagania

Aby zrozumieć kim jest postać Princess Carolyne należy przybliżyć realia serialu BoJack Horseman. Jest to animowany serial komediowy, w którym ludzie i zwierzęta współtworzą cywilizację, razem pracują i łączą się w pary. Bohaterowie nie stronią od alkoholu, narkotyków, seksu czy przekleństw. Nie występują tu postacie pozytywne i negatywne, każda z nich posiada dwojakie cechy charakteru. Fabuła, mimo zabawnych scen i dialogów, porusza momentami trudną tematykę i dotyka takich problemów jak trudności z odnalezieniem swojego miejsca w życiu oraz ucieczka w nałogi.

Akcja toczy się w czasach współczesnych w Hollywood. Czterdziestoletni aktor, gwiazda popularnego niegdyś serialu dla dzieci próbuje radzić sobie z kryzysem wieku średniego, nie mogąc jednocześnie pogodzić się z utraconą sławą. Jest nim koń – tytułowy BoJack Horseman. Mieszka on w luksusowym apartamencie niedaleko wzgórza Hollywood. Jego podejście do życia jest mocno zdystansowane, wręcz lekceważące. Postawa ta bierze się w dużej mierze z jego trudnego dzieciństwa o którym dowiadujemy się z fragmentów wspomnień wplecionych w odcinki serialu.

Princess Carolyne jest kotką w średnim wieku. Łączy ją z BoJack’iem skomplikowana relacja. Pracuje jako jego agentka. Na początku pierwszego sezonu bohaterowie są parą, lecz rozstają się w jednym z pierwszych odcinków. Przyczyną rozstania jest lekceważące podejście BoJacka i niechęć do posiadania potomstwa. Przez kolejne sezony BoJack i Princess Carolyne pozostają w burzliwej przyjaźni, niekiedy wiążą ich również relacje intymne.

Bohaterka, w przeciwieństwie do reszty czołowych postaci, stara się prowadzić uporządkowane życie. Dba o swój wizerunek, regularnie chodzi na siłownie. Pracuje do późna, a pozostając w biurze nocami walczy z samotnością i rozgoryczeniem. Staje się coraz starsza, a jej życie nadal nie jest ustabilizowane. Jednak zawsze stara się zachować dobrą twarz i nie okazywać bólu, jaki zadaje jej toksyczna relacja z tytułowym bohaterem. Często przedkłada jego problemy ponad własne i poświęca się dla niego. Za wszelką cenę stara się znaleźć satysfakcjonujące oferty pracy dla BoJack’a, jak również wielokrotnie wyciąga go z kłopotów, które on i jego przyjaciele nieustannie na siebie ściągają.

Skąd w Princess Carolyn takie zaparcie i chęć niesienia pomocy zakompleksionemu, ordynarnemu BoJack’owi, który zdaje się w ogóle nie doceniać jej starań? Nie robi tego ponieważ jest w nim zakochana bez pamięci. Jako kotka, przejawia cechy takie jak zdystansowanie i potrafi (dosłownie i przenośni) pokazać pazury. Nie padła również ofiarą manipulacji BoJack’a, który nawet nie musi zbytnio prosić się o jej pomoc.

„Because my life is a mess, right now and I compulsively take care of other people when I don’t know how to take care of myself.” – Princess Carolyn

Princess Carolyne nie jest w stanie zrezygnować z toksycznej relacji ponieważ wyciąganie głównego bohatera z tarapatów i ratowanie sytuacji beznadziejnych sprawia, że czuje się ona lepiej sama ze sobą. Pomoc z którą przychodzi jest potrzeba jej samej, bardziej niż komukolwiek. Wchodząc w kolejne związki wnosi w nie widmo związku z BoJack’iem. Nie może znieść zdrowej relacji, w której każda ze stron może ofiarować coś drugiej osobie. Nie potrafi przyjąć pomocy i za wszelką cenę chce radzić sobie ze wszystkim sama, gdyż właśnie samodzielność i zaradność są źródłem jej poczucia własnej wartości. Lata znajomości z tytułowym bohaterem ukształtowały w niej taką osobowość na tyle silnie, że ciężko jest jej zmienić podejście. Odmianę przynosi związek z Ralphem, który sprawia, że Princess Carolyne stara otworzyć się na troskę i pomoc drugiego człowieka (w tym przypadku myszy).