Czy te oczy mogą kłamać?

 

Czyli o charyzmatycznym, pełnym wdzięku i bardzo przekonującym Kocie w Butach, który po debiucie w Shrek 2, doczekał się filmu opowiadającego o jego własnej historii.

 

„Viva el Gato!”

Opowieść o naszym bohaterze rozpoczęła się w momencie, gdy na progu sierocińca w San Ricardo, wychowawczyni Imelda znalazła koszyk, a w nim malutkie rude kociątko – Kota (jeszcze nie) w Butach. Nazwała go pieszczotliwie Pequeno (z hiszp. malutki). Zaprzyjaźnia się on z Jajcem Humpty’m Aleksandrem Dumpty’m, marzącym o odnalezieniu magicznej fasoli, która pozwoliłaby mu dostać się do królestwa, gdzie złota gęś znosi złote jaja. Humpty proponuje naszemu bohaterowi spółkę i od tego czasu chłopcy rozpoczynają poszukiwania magicznej fasoli, co skłania ich do częstych kradzieży warzywa z pobliskiego jarmarku.

W późniejszych czasach niewinne występki przerodziły się w kradzieże portfeli, za co El Comandante (stróż prawa w San Ricardo) zagroził chłopcom więzieniem. W wyniku trafienia kamieniem w zamek wozu, w którym znajdował się byk, uwolnione zwierze wbiega na matkę El Comandante. Pequeno w ostatniej chwili ratuje kobietę i zostaje bohaterem San Ricardo. Za ten wyczyn dostaje parę za dużych butów na obcasie oraz kapelusz i od tego czasu są one nieodłącznym elementem jego wizerunku. Jajco natomiast zostaje wtrącony do więzienia. Po wyjściu z niego podstępem wplątuje Kota (już) w Butach w kradzież wozu pełnego monet, należących do mieszkańców. Przestępstwo nakrywa El Comandante i nie daje możliwości wytłumaczenia się bohaterowi. Rozpędzony wóz spada w przepaść, natomiast Kot w Butach ucieka, nie pomagając Humpty’ iemu.

Od tego czasu jest poszukiwany listem gończym i ciągle musi się ukrywać. Po latach Jajco wychodzi z więzienia i również, jak się potem okazuje, w wyniku podstępu raz jeszcze wplątuje Kota w Butach w swoją intrygę. Miasto staje w obliczu niebezpieczeństwa, jednakże Pequeno ratuje je i znowu staje się bohaterem San Ricardo.

„O santa Tortilla!”

Kot w Butach znany jest głównie ze swoich zielonych oczu, którym nikt nie jest w stanie się oprzeć, co jest często wykorzystywane przez niego do manipulacji. To właśnie w Shreku 2 zostaje wynajęty przez Króla do zabicia Shreka. Ofiarę Kot w Butach wabi przez swój urok osobisty i szklące oczy. Plan zabicia Shreka jednak się nie udaje, a Pequeno zostaje najlepszym przyjacielem Shreka i Osła. Jest szybki oraz zwinny. Przez swoją posturę udaje się mu wymknąć nawet najsilniejszym przeciwnikom. Doskonale włada szablą i jest niepokonanym rywalem dla każdego oprócz Kocimiętki, czyli damskiej wersji siebie, o której na początku błędnie sądzi, jakoby była płci męskiej i uderza ją w głowę gitarą. Bardzo tego żałuje bo jest też nienagannym dżentelmenem. Trzeba rownież przyznać, że ma talent do tańca. Niestraszne mu pojedynki taneczne.

Nie wątpię w to, że każdemu znane są jego ostre pazury, które pomagają mu we wspinaczkach oraz włamywaniu się. Swoje łupy najczęściej przechowuje w sakwie, którą nosi w butach. Z łatwością rozkochuje w sobie kocice. Jego romanse zazwyczaj kończą się wspólnie spędzoną nocą. Zdarza mu się nie pamiętać imion swoich partnerek, co świadczy o tym z jak wieloma zdarza mu się obcować. Bardzo często proponuje damą mleko, które jest jego najbardziej cenionym trunkiem. Praktycznie zawsze, kiedy wchodzi do baru zwraca się do barmana „Uno mleko por fawor”. Jest postacią o dobrym charakterze, która pod wpływem złych wyborów i manipulacjom fałszywego przyjaciela została zmuszona do życia jako poszukiwany przez wszystkich złoczyńca. Jego największą traumą życiową jest zawód, który widział w oczach Mamy Imeldy (podczas incydentu z wozem pełnym monet mieszkańców San Ricardo), czyli osoby, która jest najważniejszą postacią w jego życiu. Występował pod wieloma imionami: El Kicia Diablo, Puszysty Kochanek, Czupakabra, Kotek Niecnotek, Rudy 102, Puszek Okruszek oraz Wiesław K. ps. Kicur.

Filmy w których wystąpił: -Shrek 2; -Shrek Trzeci; -Shrek Forever; -Shrek ma wielkie oczy; -Pada Shrek; -Kot w Butach; -Kot w Butach i trzy Diabły.

 

 

Dodaj komentarz