Najsłynniejsza lalka na świecie – Barbie

Barbie, a tak naprawdę Barbara Millicent Roberts, to lalka, o której już od ponad pół wieku marzą dziewczynki na całym świecie. Jej pomysłodawczyni- Ruth Handler zauważyła, że ulubioną zabawą jej córki i innych małych dziewczynek jest naśladowanie dorosłych. Stąd narodził się pomysł, aby stworzyć lalkę – kobietę, która stanie się urzeczywistnieniem dziecięcych wyobrażeń dotyczących dorosłego życia.

Nic nie wskazywało na to, że realizacja tego pomysłu okaże się sukcesem. Elliot Handler- współwłaściciel firmy zabawkarskiej nie był zachwycony, gdy usłyszał o wizji żony. Jednak rok później, podczas wycieczki po Europie, małżeństwo wróciło do tego tematu. Na jednej z wystaw sklepowych, Ruth zobaczyła lalkę wzorowaną na odważnych komiksach dla dorosłych – Bild Lilli i na jej podstawie opracowała nowy wygląd lalki.

Za oficjalną datę narodzin Barbie uznaje się 09.03.1959 r. To właśnie wtedy ludzie ujrzeli po raz pierwszy lalkę, którą państwo Handler zaprezentowali na targach zabawek w Nowym Jorku. Miała na sobie strój kąpielowy w biało – czarne paski i włosy związane w koński ogon. Choć kosztowała tylko 3 dolary, nie cieszyła się zainteresowaniem. Krytykowano ją głównie za wulgarny wygląd, a producentom zarzucano seksizm i demoralizujący wpływ lalki na dzieci.

Oczekiwany sukces okazał się ogromnym rozczarowaniem dla Ruth. Jednak nie na długo. Małżeństwo zdecydowało się na reklamę telewizyjną, która była się strzałem w dziesiątkę. Małe dziewczynki zaczęły marzyć o lalce, a sprzedawcy wiedzieli, że czeka ich duży zysk.

Barbie przestała być postrzegana wyłącznie jako zabawka i zaczęła pełnić istotną rolę w popkulturze. Została stworzona cała historia życia lalki, a sposób jej przedstawiania wskazywał na to, że kobieta może być samodzielna i niezależna.

Większość dziewczynek, widząc atrakcyjną lalkę z długimi nogami i obfitym biustem, marzyło i wciąż marzy o tym, aby w przyszłości wyglądać tak jak ona. Marzenia te dotyczą nie tylko dziewczynek, ale też dorosłych kobiet, które poprzez liczne operacje plastyczne, chcą osiągnąć swój „ideał piękna”. Barbie nieraz była krytykowana za swój nienaturalny wygląd, szczególnie wymiary ciała. Głównym problemem okazała się cienka talia i małe stopy- gdyby lalka ożyła nie mogłaby ustać, ani normalnie funkcjonować.

Wizerunek Barbie zmieniał się przez lata. Z czasem specjaliści stworzyli wersje lalki, które bardziej przypominają prawdziwą kobietę.

Choć Barbie często spotykała się z krytyką, nigdy nie straciła na popularności. Do dziś jest najsłynniejszą lalką na świecie.