Janusz Tracz – polski geniusz zła

Janusz Tracz jest jednym z bohaterów serialu telewizyjnego „Plebania”. Bezkompromisowy, uznający pieniądz za najwyższe dobro i pozbawionej jakiejkolwiek empatii biznesmen sieje postrach wśród mieszkańców Tulczyna, a także Hrubielowa. Bohater na każdym kroku udowadnia, że nie ma dla niego żadnych świętości i jest gotów zrobić wszystko, by osiągnąć zamierzony cel. W końcu nazwisko zobowiązuje – Tracz czytane od końca to czart!

Trudne dzieciństwo spowodowane niespodziewanym wyjazdem matki do Stanów Zjednoczonych oraz brakiem należytej uwagi ze strony ojca zostawiło głębokie blizny w psychice Janusza. Bohater z wiekiem stawał się coraz bardziej bezwzględny i wyrachowany, by ostatecznie wejść do przestępczego półświatka. Tracz zaczyna prowadzić interesy z gangsterami zza wschodniej granicy (głównie Ukraińcami) i dopuszcza się takich przestępstw jak przemyt broni czy nawet handel żywym towarem. Dzięki temu dorabia się niezłej sumy pieniędzy, która pozwala mu na realizację swoich dalszych celów.

Gangster jest najbogatszym mieszkańcem Tulczyna, gdzie żyję w luksusowym domu strzeżonym przez kilku ochroniarzy. Nikt nieproszony nie jest w stanie wejść do środka, lecz i tak mało kto miałby na to odwagę. Okoliczna społeczność boi się Tracza i unika choćby najmniejszych kontaktów z nim. Mieszkańcy wiedzą o przestępczych powiązaniach bohatera, jednak nikt nie jest w stanie udowodnić mu zarzucanych czynów. Poza tym „biznesmen” uparcie walczy z kościołem, starając się przy każdej możliwej okazji upokorzyć lokalnego proboszcza. Na dodatek popada w konflikt z jednym z wikarych, którego podejrzewa o romans ze swoją ówczesną żoną.

Tracz nie szanuje nikogo. Zawsze odnosi się z wyższością i arogancją do swojego rozmówcy. Nie omija to nawet osób z najbliższego otoczenia. Regularnie poniża swoich ochroniarzy zwracając się do nich per „głąbie” czy „durniu”. Gangster w ogóle nie zwraca uwagi na płeć, wiek czy status społeczny osoby, z którą ma do czynienia. Nie ważne czy napotkany człowiek jest biednym starcem czy wysoko postawionym urzędnikiem – oziębłość i brutalna szczerość ze strony Tracza dotknie absolutnie każdego. Jedyną osobą, która nie musi znosić upokorzeń fundowanych przez mafioza jest jego syn – Paweł. Dziecko jest wychowywane jedynie przez Janusza, który pomimo diabolicznego charakteru, szczerze kocha chłopca i chce dla niego jak najlepiej.

Postać Janusza Tracza jest niezwykle charakterystyczna i z tego powodu łatwo ją zapamiętać. Zarówno pod względem prezencji, jak i cech osobowych zdecydowanie wyróżnia się spośród pozostałych bohaterów serialu. Oczywiście trudno przyznać, że wypada on korzystnie i zestawienie go z bogobojnymi mieszkańcami Tulczyna powoduje, że może się on wydawać istnym złem wcielonym. Jednak niektórych cech, takich jak dążenie do swoich celów, pewność siebie czy zaradność jest w stanie mu pozazdrościć nawet najzagorzalszy krytykant.

 

 

Dodaj komentarz