Chyżwar – strażnik tajemnic wszechświata

W odległej przyszłości ludzkość zniknęła z powierzchni Ziemi. Dosłownie.

O dziwo, ludzie nie wytępili siebie nawzajem, lecz postanowili opuścić rodzimą planetę, by skolonizować odległe planety. Rzecz jasna, ludzkie apetyty nie znają granic, dlatego też szybko zajęli całą galaktykę i nie tylko. Powstała wówczas Hegemonia, federacja planet, która reguluje życie i osadnictwo w kosmosie. W zdumiewający sposób rozwinęła ziemskie technologie, tworząc takie cuda technologiczne, jak teleporty międzyplanetarne czy sztuczną inteligencję.

Hegemonia nie jest jednak jedyną liczącą się siłą w kosmosie. Łatwą do przewidzenia konsekwencją powstania sztucznej inteligencji było jej szybkie usamodzielnienie się. SI doszły do wniosku, że nie muszą ograniczać własnego potencjału, by jedynie służyć ludziom. Zajęły kilka planet i w całości pokryły je procesorami i inną niezbędną aparaturą, ogłaszając tym samym powstanie nowej siły w galaktyce – TechnoCentrum. Republika SI współpracuje z Hegemonią na wielu płaszczyznach, pomagając w produkcji nowych technologii i ich eksploatacji. Nie wolno jednak zapomnieć, że SI są bytami autonomicznymi, w żaden sposób niekontrolowanymi przez człowieka, o tajemniczych planach i dążeniach. Te z kolei nie wydają się być zbyt przyjazne dla ludzkiej rasy.

Trzecią siłą są Intruzi – kosmiczni nomadzi, niepotrafiący nigdzie znaleźć swego miejsca. Skonfliktowani z Hegemonią i TechnoCentrum, którzy uważają ich za zwykłych barbarzyńców, dążą do polepszenia swego bytu i przejęcia nowych technologii przedziwnego sojuszu ludzi i maszyn.

Te trzy grupy od lat dążą do zwarcia, z którego tylko jedna może wyjść zwycięsko. By jednak tego dokonać należy udać się wpierw na kres galaktyki, by odwiedzić małą planetę, zwaną Hyperionem, i odkryć jej tajemnicę. Chroni ją istota bardzo niebezpieczna, o której bardzo niewiele wiadomo – jest nią Chyżwar.

Hyperion – królestwo Chyżwara


Kosmos jest miejscem rozległym, mrocznym i pełnym tajemnic. Wiele miejsc pozostaje niezbadanych przez człowieka, zaś te już odkryte nie zawsze zdradziły wszystkich swych sekretów. Jednym z takich miejsc jest właśnie Hyperion – pustynna, niegościnna planeta w odległym zakątku jednej z galaktyk, będąca w centrum zainteresowania Hegemonii, TechnoCentrum i Intruzów. Z powodu bardzo trudnych warunków atmosferycznych planety jest ona słabo zaludniona. Zamieszkuje ją zaledwie kilka tysięcy osób, skupionych wokół ruin tzw. Miasta Poetów oraz najważniejszego miejsca w kosmosie – Grobowców Czasu.

Grobowce Czasu są bardzo tajemniczym miejscem, ukrytym w piaskach Hyperiona. Te starożytne budowle, które nie zostały zbudowane ludzkimi rękami, wydają się być stare jak sam kosmos. W swym wnętrzu skrywają tajemnice wszechświata, które można poznać podczas ich cyklicznego otwarcia co sto lat. Otacza je jednak aura ciszy i grozy, którą wzmaga obecność ich strażnika – Chyżwara.

Z relacji świadków, którzy przeżyli z nim spotkanie, wyłania się niesamowity obraz człekokształtnej istoty o wielkich czerwonych oczach, zbudowanej w całości z kolców, igieł i wielkich ostrzy. To właśnie te ostrza są zwykle przyczyną śmierci śmiałków, którzy zapragnęli odkryć tajemnicę Grobowców Czasu. Metaliczne ciało Chyżwara porusza się szybko i w mgnieniu oka przebija lub rozrywa swe ofiary. Swą szybkość zawdzięcza on mocy czerpanej z Grobowców, wokół których czas płynie wstecz. Dzięki niej Chyżwar potrafi kroczyć ponad regułami czasu i przestrzeni, co też bardzo przypomina teleportację, tak popularną w literaturze fantastycznej.

Chyżwar strzeże Grobowców Czasu, nie dopuszczając nikogo w ich pobliże. Nie wiadomo, czy jest on w pełni rozumną istotą, świadomą wagi zadania, które na nim spoczywa, czy jest jedynie pionkiem samych Grobowców, które stworzyły sobie niezwykle groźnego i okrutnego strażnika. Każdy, kto pragnie poznać tajemnicę Grobowców Czasu, musi być świadom, że na swej drodze spotka Chyżwara. Jak jednak zakończy się to spotkanie? Śmiercią czy poznaniem kosmicznej wszechwiedzy? To pytanie pozostanie póki co bez odpowiedzi.

Dodaj komentarz