Chewie – na pokładzie Sokoła Millennium

O kim mowa?

Chewbacca (znany też jako Chewie) to drugi pilot i wierny przyjaciel Hana Solo, przedstawiciel rasy Wookieech pochodzący z planety Kashyyyk. Jest wojownikiem i pilotem-mechanikiem.

Ma brązowe włosy, patrzące prosto w serce brązowe oczy i aż 228 cm wzrostu. Niemal zawsze nosi przy sobie swoją kuszę energetyczna oraz przewieszony przez ramię pas z amunicją i torbę z narzędziami – tak, by zawsze móc naprawić swoją broń. Jeśli myśleliście, że wyróżniacie się z tłumu swoim nietypowym wyglądem – spójrzcie tylko na niego.

Urodził się w roku 200 BBY w lesie na Kashyyyku. Walki wręcz i naprawiania każdego sprzętu nauczył się od ojca – szanowanego wojownika.
Podczas ataku droidów gen. Greviousa na jego planetę po raz pierwszy spotkał się z Mistrzem Yodą, któremu udało się przeżyć zagrożenie, jakim był Rozkaz 66 (zabić wszystkich Jedi).
W ciągu kolejnych lat swojego życia Chewie poznaje Hana Solo, którego później staje się wiernym przyjacielem i kompanem w dobrych i złych momentach. Opuszcza swoją planetę i zaczyna podróżować z Hanem jako dumny drugi pilot na pokładzie Sokoła Millennium.

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…

Losy Chewie to szereg naprzemiennie następujących szczęśliwych i mniej fortunnych zdarzeń. Zrelacjonuję Wam pokrótce kilka z nich.

Podczas lotu na Tatooine (pustynną planetę), spotyka Mistrza Jedi Obi-Wana Kenobiego oraz Luke’ a Skywalkera, by później razem – z pomocą R2-D2 (droida naprawczego) – odnaleźć uwięzioną księżniczkę Leię oraz podczas bitwy o Yavin uratować Luke’a, gdy ten rozbijał Gwiazdę Śmierci (bojową stację kosmiczną).

Kilka lat później, Chewie przebywa razem z Hanem i rebeliantami w ich nowej bazie. Na skutek bitwy, podczas której ewakuowali księżniczkę Leię i C-3PO oraz awarii hipernapędu Sokoła, znajdują się w pułapce. Zostają oszukani przez starego znajomego, który nie wywiązał się z obietnicy naprawy statku, a sami trafiają w ręce Dartha Vadera. Imperialni pojmują i zamrażają Hana, a Chewie i Leia są uwięzieni.

Na szczęście, jak zawsze wybitemu pilotowi-mechanikowi i jego przyjaciołom, udaje się uciec. Muszą jednak odbić Hana, który został wzięty przez Boba Fette do Jabby (ten zajmował się działalnością przestępczą). Gdy go odnajdują, Chewie  gra rolę więźnia przyprowadzonego przez Łowcę Nagród (którym była Leia). Zostaje wtrącony do lochu w czasie, gdy Leia rozmraża Hana. Zostają jednak przyłapani.
Z pomocą przybywa Luke i również tym razem niesamowitej ekipie podróżników udaje się uniknąć kłopotów.

Jednak Chewie, zawsze myśląc żołądkiem, daje złapać się w pułapkę zastawioną przez Ewoki (inteligentna rasa wyglądem przypominająca małe niedźwiedzie na dwóch łapach) i próbuje zjeść znalezioną padlinę, która była zasadzką. Ostatecznie jednak Luke demonstruje swoje moce.
Po wygranej przez rebeliantów bitwie o Endor i upadku Imperium Galaktycznego Chewbacca wraz z innymi bierze udział w ucztowaniu upadku Imperium Galaktycznego na Endorze.

 

Przyjaźń do ostatnich chwil…

Przez kolejne lata Chewbacca nadal przyjaźni się z Hanem, polubił się też z Leią i mieszka z małżeństwem.  Jako wierny przyjaciel  jest przy Hanie nawet w najgorszych chwilach – po przejściu Syna na Ciemną Stronę Mocy.
Razem poszukują skradzionego Sokoła, co zajmuje im trochę czasu. Po odzyskaniu zaginionego statku pomagają Rey, Finowi i BB-8 dostać się do bazy Ruchu Oporu i to właśnie Chewie naprawia odnalezionego Sokoła.
„Chodzący Dywan” jest także świadkiem dramatycznego dla niego  wydarzenia – Han Solo na jego oczach zostaje zabity…  To właśnie wtedy wydaje z siebie swój charakterystyczny ryk. Proszę – nie mówcie tylko, że tego nie słyszeliście…  Drastyczna scena śmierci Hana i rozpaczy Chewie wzrusza nieprzerwanie do dziś.

 

Po śmierci przyjaciela, Chewie staje się bliższym przyjacielem Rey. Spotyka się także na Ahch-To po raz pierwszy od lat ze swoim starym przyjacielem Luke’ em Skywalkerem.
Czy podczas spotkania pilota-mechanika i ostatniego żyjącego Jedi zrodzi się kolejny plan podróży  Sokołem i ponownie da o sobie znać odległa galaktyka?

Dodaj komentarz