Eggsy Unwin, czyli dziecko ulicy z klasą

Gary Unwin, nazywany przez swoją rodzinę i przyjaciół Eggsym, to bohater, który bez wątpienia jest przykładem niesamowitej przemiany wewnętrznej, ale też charyzmy i sprytu. Bycie Kingsmanem to bowiem nie tylko walka ze złem, ale także, jeśli nie głównie, z własnymi słabościami.

Eggsy mając zaledwie 5 lat stracił swojego ojca, który zginął podczas służby jako tajny pracownik niezależnej agencji wywiadowczej o nazwie Kingsman. Po stracie męża jego matka wpadła w złe towarzystwo, a także niespecjalnie dbała o syna. Doprowadziło go to do wylądowania na granicy marginesu społecznego. Drobne występki, wdawanie się w bójki, a także włamywanie się do samochodów, a ostatecznie pobyt w areszcie. Tak w skrócie można opisać jego okres dorastania i pierwszy etap „dorosłego” życia.

Tajemniczy nieznajomy

Eggsy to początkowo typowy chłopak z ulicy.

Kiedy Eggsy ląduje na komisariacie za ucieczkę kradzionym autem i spowodowanie wypadku przypomina sobie, że po śmierci ojca otrzymał od tajemniczego nieznajomego medalion z wygrawerowanym numerem telefonu. Nie mając lepszych pomysłów postanawia skorzystać z obietnicy, jakoby pod tym numerem miała czekać na niego pomoc niezależnie od sytuacji, w której się znajdzie. Już po chwili zostaje wypuszczony na wolność. Nie do końca dowierzając zaistniałej sytuacji Eggsy spotyka wspomnianego już tajemniczego nieznajomego. Z czasem dowiaduje się, że nazywa się on Harry Hat i był przyjacielem oraz współpracownikiem jego ojca. Mężczyzna ciągle pracuje w agencji Kingsman i oferuje Eggsiemu przyłączenie się do tej organizacji.

Początki bywają trudne

Eggsy mimo początkowej nieufności wobec Harrego szybko przekonuje się do pomysłu zostania Kingsmanem. Mimo początkowych oporów przy współpracy i typowego dla siebie buntu wobec wszelkich zasad młodzieniec podejmuje się morderczego treningu i licznych testów psychofizycznych.  Wśród nich wymienić należy chociażby skok z helikoptera, podczas którego okazuje się, że jedna osoba otrzymała niedziałający spadochron, nagłe zalanie wodą sypialni, która zostaje szczelnie zamknięta, a także zlecenie na zabójstwo… wybranego przez siebie wcześniej psa (w przypadku Eggsiego jest to mops, gdyż rasa ta pomyliła mu się z buldogiem). Temu ostatniemu Eggsy nie potrafi jednak podołać i zostaje wykluczony z agencji. W wyniku licznych zwrotów akcji postanawia on jednak, mimo braku zgody samej agencji, pomóc w wykonaniu pewnej misji i staje się pełnoprawnym Kingsmanem.

Miłość i nauka

W czasie jednej z misji Eggsy poznaje Tildę, księżniczkę Szwecji, która szybko kradnie jego serce. Związek ten jest jednak dla niego podwójnie trudny. Po pierwsze musi pogodzić pracę tajnego agenta z rolą współtowarzysza życia swojej ukochanej. Po drugie chce on zaimponować rodzicom swojej wybranki, co wymaga od niego przyspieszonego kursu nauki wszelkich manier, które obowiązują w rodzinach królewskich. Oczywiście pierwsza kolacja okazuje się pełną wpadek i komicznych sytuacji, co jednak w żaden sposób nie przekreśla Eggsiego w oczach swej ukochanej.

 

Ulica i klasa w jednym

Upór i spryt sprawiają jednak, że staje się pełnoprawnym Kingsmanem.

Główny bohater serii „Kinsgman” nie jest typowym przykładem metamorfozy od „człowieka ulicy” do „pana z klasą”, a raczej idealnym połączenie tych dwóch czynników. Można tu mówić raczej o metamorfozie związanej z dostrzeżeniem własnych błędów i próbą ich naprawy, ale nie o odcięciu się od swojego pierwotnego wcielenia. Eggsy idealnie wpasowuje się w elegancki styl życia, z dumą nosi drogie garnitury i szybko uczy się wszelkich wymyślnych przepisów savoir-vivre. Jednocześnie nie zapomina on o swoich korzeniach, ani też o dawnych znajomych. Potrafi wykorzystać nabyte na ulicy umiejętności w swojej pracy, jednak unika już szczeniackich i nieodpowiedzialnych zachowań.

 

Eggsy to bez wątpienia postać, która może zainspirować młodych ludzi do pracy nad sobą, ale też jest świetnym przykładem tego, że nawet te najgorsze doświadczenia życiowe czegoś nas uczą i nigdy nie powinniśmy się wstydzić własnej przeszłości. Do tego duże poczucie humoru i niesamowita charyzma sprawiają, że jest to postać, która na ekranach kin zadebiutowała zaledwie cztery lata temu, a już zyskała wielu fanów, którzy czekają na kolejne części serii „Kingsman”.

Dodaj komentarz