Nawiedzony lis – Fox Mulder we własnej osobie

Agent FBI, przez współpracowników nazywany „nawiedzonym” (ang. Spooky), głęboko przekonany o istnieniu istot pozaziemskich i ufający tylko dwóm osobom: sobie i swojej zawodowej partnerce, Danie Scully. Mowa oczywiście o głównym bohaterze kultowego już serialu „Z Archiwum X”, Foxie Mulderze.

W roli Foxa Mulder oglądać mogliśmy Davida Duchovnego.

Urodzony 13 października 1961 roku był wychowywany przez matkę Teenę i ojca (jak się później dowiaduje – nie biologicznego) Williama. Od małego nie lubił swojego imienia, które w tłumaczeniu na polski oznacza lisa – nawet swoich rodziców prosił o to, aby zwracali się do niego po nazwisku. Mając kilka lat był świadkiem tajemniczego zniknięcia swojej siostry, Samanthy. To wydarzenie odcisnęło na nim piętno na całe życie i doprowadziło go do tworzenia licznych teorii spiskowych nt. istnienia istot pozaziemskich oraz tajnych działań rządowych. W latach 80. studiował na Oxfordzie, a następnie wstąpił do FBI. Słynął z tworzenia niesamowicie dokładnych portretów psychologicznych przestępców. Jego odwaga w głoszeniu swoich nadzwyczajnych teorii oraz nieukrywana fascynacja UFO i kosmitami sprawiły jednak, że spotkał się z ostracyzmem i nazywany był „nawiedzonym”. Przydzielony został do specjalnej komórki FBI, Archiwum X, która zajmowała się badaniem niewytłumaczalnych zdarzeń.

Sorry, nobody down here but the FBI’s most unwanted

Fox Mulder i Dana Scully.

Kiedy w 1993 roku do jego gabinetu wchodzi rudowłosa Dana Scully, Mulder nie podnosząc nawet głowy zza biurka ogłasza jej, że najpewniej pomyliła pokoje. Zaskoczony faktem, że przydzielona została mu asystentka szybko zauważa, że Scully, choć zwerbowana głównie po to, aby dowieść, że Fox jest szalonym człowiekiem. Staje się jednak powoli jego niezastąpioną prawą ręką i głosem rozsądku. Wraz z kolejnymi wspólnymi śledztwami Scully szybko okazuje się być równoprawną partnerką Muldera i jest dla niego drugą, po nim samym, osobą, której w pełni ufa. I choć agenci od samego początku są sobą zafascynowani, to ich prawdziwy romans, ciągle przez nich bagatelizowany, rozwija się dopiero po ok. 6-7 latach wspólnej pracy. Mulder w 2001 roku okazuje się być ojcem dziecka, którego

oczekuje Scully (wcześniej uznana za bezpłodną – jej ciąża jest najprawdopodobniej wynikiem eksperymentu biologicznego, dlatego ojcostwo Muldera jest bardzo niepewne). Wplątany w liczne kłopoty związane z pracą i chęcią ujawnienia licznych sekretów rządowych musi jednak opuścić swoją partnerkę i ukrywać się przed władzami państwowymi. Williama, tak dziecko nazywa Scully, widzi zaledwie kilka razy w życiu, gdyż ten zostaje oddany do adopcji, aby jego życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo.

I feel that we’ve lost so much… but we’ve got The X-Files, and I believe what we’re looking for is in them

Mulder niejednokrotnie narażał się na poważne kłopoty, jednak pod żadnym pozorem nie chciał zaprzestać poszukiwań „swojej prawdy”. Jedyną rzeczą, która zmuszała go do zachowania pewnych granic zdrowego rozsądku, była troska o Scully. Mimo, że sam doświadczył wielu nadzwyczajnych sytuacji w swoim życiu, m.in. śmierci klinicznej czy późniejszego rzekomego uprowadzenia przez kosmitów, tak naprawdę nigdy nie potrafił racjonalnie ich wytłumaczyć. Ciągle powtarzał, że chce wierzyć (ang. I want to believe – popularne, kultowe hasło związane z serialem. Było m.in. częścią plakatu, który wisiał w gabinecie Muldera, a także podtytułem drugiego kinowego filmu „Z Archiwum X”). Jego największym przeciwnikiem był Palacz (ang. The Smoking Man lub też Cigarette Man). Ten powiązany z licznymi konspiracjami człowiek okazuje się być biologicznym ojcem Muldera, a także osobą w dużym stopniu powiązaną z tajemniczym uprowadzeniem Samanthy ora z niwytłumaczalną ciążą rzekomo bezpłodnej Scully. Mulder niejednokrotnie „obiecuje” Palaczowi śmierć, jednak ostatecznie, mimo wielu okazji, nigdy go nie zabija. Długo nie potrafi pogodzić się z tym, że jego matka przez tak wiele lat ukrywała przed nim fakt, iż wychowywał go człowiek, który nie był jego biologicznym ojcem.

Plakat "I Want to Believe"
Słynny plakat znajdujący się w gabinecie Muldera.

Funny thing is I believed it. 

Fox Mulder, mimo wielu poważnych sytuacji, jakie spotkały go w życiu, tak naprawdę nigdy nie zatracił swojego poczucia humoru. Fani pokochali go za liczne cięte dialogi, żartobliwe powiedzenia i ciągłe przekomarzanie się ze Scully. Charakterystyczne dla niego było także ciągłe jedzenie nasion słonecznika, ubogie życie prywatne (czemu często zaprzeczał) i fascynacja filmami dla dorosłych. Uwielbiał także grę w koszykówkę i „wbijanie” ołówków w sufit nad swoim biurkiem. Wchodził także w liczne konflikty ze swoimi przełożonymi, jednak niemalże zawsze traktował je z przymrużeniem oka i bez większych oporów łamał wszelkie narzucane mu zasady.

Ciężko dziwić się, że mimo upływu tak wielu lat od emisji serialu (nie licząc „powrotu” serialu w 2016 i 2017 roku) Fox Mulder ciągle cieszy się olbrzymią popularnością, ma liczne grono fanów i uchodzi za postać kultową. Bez wątpienia znajduje się on w gronie najbardziej charyzmatycznych i najlepiej napisanych postaci serialowych w historii. Jego upór i podążanie za własnym głosem mogą do dziś inspirować wielu młodych (i nie tylko) ludzi, a jego poczucie humoru sprawia, że wydaje się on być mimo wszystko niesamowicie „zwyczajny” i bliski każdemu z nas.

Dodaj komentarz