Jonas Kahnwald – zagubiony w czasie

W światowej literaturze i kinematografii znajdziemy wielu bohaterów podróżujących w czasie. Jednym z nich jest młody Niemiec – Jonas Kahnwald, bohater serialu Dark.

Spokojne Winden.

Akcja serialu rozgrywa się w nieco mrocznym miasteczku Winden. Na pierwszy rzut oka jest to spokojna, niewielka miejscowość położona gdzieś w Niemczech.  Życie toczy się tam wokół elektrowni jądrowej, która stanowi główne tło jego krajobra

zu. Tamtejsza okolica jest mocno zalesiona, a w lasach znajdują się jaskinie, których tunele są bardzo głębokie i od lat wzbudzają ciekawość tamtejszych mieszkańców. W mieście znajduje się również komisariat policji, szkoła średnia, dom spokojnej starości i szpital.

Mieszkańcami są ludzie, którzy żyją tam z pokolenia na pokolenie. Rodzą się, poznają, chodzą do jednej szkoły, dorastają, biorą ze sobą śluby, rodzą dzieci i proces się powtarza. To właśnie stamtąd pochodzi nasz bohater, który mieszka tam od urodzenia, a poznajemy go jako ucznia szkoły średniej.

Introwertyk.

Jonas jest synem Hanny i Michaela Kahnwald. Jest jedynakiem i nie posiada żadnych szczególnych lub nadzwyczajnych zdolności, które czyniłyby go kimś wyjątkowym. Mogę śmiało powiedzieć, że to przeciętny chłopak, nie wyróżniający się z tłumu. Chociaż nie, jest jedna rzecz, która go wyróżnia – żółta kurtka. Zawsze ją zakłada, co powoduje, że chłopak w żółtej kurtce w mrocznym, zamglonym lesie wygląda znacznie straszniej. Bohater prowadzi normalne życie nastolatka, ale w pewnym momencie wszystko się zmienia. Z powodu samobójstwa ojca, Jonas cierpi na PTSD (zespół stresu pourazowego) i przez to wakacje spędził w odizolowanym zakładzie, gdzie dzięki terapii próbował się otrząsnąć po śmierci ojca. Przez to zamknął się w sobie i mocno ograniczył kontakt ze znajomymi. Z nikim nie chciał rozmawiać, zwłaszcza na temat ojca. Stał się, może się wydawać, dziwakiem, odludkiem, kimś kto nie potrafi znaleźć w życiu własnego miejsca. Dlatego sam musi stawiać czoła napotkanym problemom i rozwiązywać trudne zagadki, na które ciągle trafia.

Rodzinna tragedia.

Rok 2019. W pozornie spokojnym miasteczku dochodzi do kilku rodzinnych tragedii. Najpierw w tajemniczych okolicznościach ginie 15 letni chłopak, a jakiś czas później samobójstwo popełnia ojciec Joansa, Michael Kahnwald. Jakby tego było mało, dochodzi do kolejnej tragedii. Jonas wraz z grupą przyjaciół wybrał się do słynnych Jaskiń Winden. Po drodze usłyszeli dziwny dźwięk, który bardzo ich przestraszył. Zaczęli uciekać. Gdy wybiegli z lasu, okazało się, że brakuje jednego z nich.  Zaginął kolejny młody chłopak. Jonas nie potrafi poradzić sobie z tak trudną sytuacją. Ma problemy ze snem i dręczą go koszmary.  Stara się dowiedzieć dlaczego jego ojciec się zabił, ale nie potrafi znaleźć żadnej wskazówki, która cokolwiek by wyjaśniła.

Jaskinie tunelami czasu.

Któregoś dnia Jonas postanowił się wybrać do pracowni swojego ojca, chcąc zrozumieć co doprowadziło go do tak dramatycznej decyzji. Kładzie się na ziemi i w suficie dostrzega skrytkę. W środku znajduje się list od Michaela. Po przeczytaniu okazało się, że Michael pochodził z przeszłości. Oprócz listu Jonas znalazł jeszcze dokładną mapę miejscowych jaskiń, sporządzoną przez ojca. Chłopak postanowił sprawdzić, czy w tunelach przebywa zaginiony przyjaciel, który również ma na imię Michael. Przypadek? To okaże się później.

Po drodze Jonas spotyka tajemniczego mężczyznę, który tłumaczy mu, że tunele w jaskiniach są tunelami czasoprzestrzennymi i prowadzą do przeszłości, jaki i do przyszłości. Pozwalają poruszać się 33 lata wstecz i 33 lata do przodu. Chłopak chce odnaleźć swojego przyjaciela i rusza w głąb jaskiń na poszukiwania. Trafia do roku 1986. Początkowo nie wie, że przeniósł się w czasie i myśli, że jest u siebie w Winden. Jednak inaczej ubrani ludzie, stare samochody wzbudzają u niego niepokój. Błąkającego się po przeszłości Jonasa odnajduje wcześniej spotkany tajemniczy mężczyzna, który wyjaśnia mu całą sytuację. Prowadzi go do szpitala, gdzie Jonas widzi swojego zaginionego przyjaciela Miacheala. Nie może go jednak zabrać do domu, ponieważ zaburzyłby całą chronologię wydarzeń. Tajemniczy mężczyzna wyjaśnił mu bowiem, że Michael (zaginiony przyjaciel) przeniósł się w czasie i nie potrafiąc odnaleźć przejścia powrotnego, został w 1986 roku. Poznał tam Hannę, rówieśniczkę, z którą później się związał i spłodził Jonasa. Zatem okazało się, że przyjaciel był ojcem Jonasa. Na dodatek, tajemniczy mężczyzna to Jonas, tylko że z przyszłości.

Michael Kahnwald jako kolega ze szkoły i ojciec
Jonas Kahnwald z 2019 roku i 33 lata później

Zatem, żeby to wszystko uporządkować, nasz bohater – czyli Jonas z 2019 roku dowiaduje się, że jego przyjaciel to tak naprawdę jego ojciec, który zaginął w jaskiniach i trafił na tunel czasoprzestrzenny, który przeniósł go 33 lata wstecz.  Jonas, w trakcie swoich podróży w czasie spotkał mężczyznę, samego siebie, przychodzącego z przyszłości.

Zdezorientowany Jonas chcąc wrócić do domu ruszył w kolejną podróż i trafił do przyszłości, a konkretnie do Winden, tylko że 33 lata później.  Jakie będą jego dalsze losy i czy odnajdzie się w innym świecie? Na te pytania przyniesie odpowiedź drugi sezon.

Podsumowując, Jonas Kanhwald to młody, zwyczajny nastolatek, który doświadcza niecodziennych zdarzeń. Traci ojca i przyjaciela, a na dodatek porusza się po przeszłości i przeszłości. Jet zagubiony nie tylko w życiu, ale i czasie. Odkrywa najdziwniejsze tajemnice swojej rodziny, miasta i jego mieszkańców. Czy sobie z nimi poradzi? Sprawdźcie sami, oglądając serial.