Dziewczynka z bronią

„Najpierw nauczysz się używać karabinu, bo pozwala na trzymanie dystansu od klienta. Im bardziej stajesz się zawodowcem tym bardziej się do niego zbliżasz. Nóż, na przykład, to ostatnie czego się nauczysz.”

Matylda – kultowa postać z filmu Leon Zawodowiec. Postać, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Film „Leon Zawodowiec” pokazuje nam okrutny świat płatnych morderców, zabójstw, narkotyków i że w całym tym wielkim świecie nie wszystko jest takie proste i oczywiste jakie mogłoby się wydawać.

Historię tej dwunastoletniej dziewczynki (Natalie Portman) poznajemy już na początku filmu. Matylda, wychowuje się w okrutnym środowisku, pełnym patologii i nieodpowiednich zachowań. Sama nie mogła nic dobrego wynieść z domu. Matka kompletnie nie interesuje się swoją córką, ojczym zaś prowadzi w domu swój „biznes” narkotykowy związany z przechowywaniem narkotyków, co z biegiem czasu okaże się powodem wielkiej rodzinnej tragedii. Wraz z nimi mieszka też jej przyrodnia siostra oraz 4 letni braciszek. Kiedy sytuacja związana z narkotykami okazuje się nie do końca uczciwa i dobra zaczynają się w życiu Matyldy wielkie zmiany. Szef mafii oskarża ojca Matyldy o kradzież narkotyków. Na czele całego zamieszania stoi policjant Norman Stansfield (Gary Oldman), który postanawia za karę… zamordować całą rodzinę.

 

Owego feralnego dnia Matylda wychodzi do sklepu na zakupy…

Kiedy wraca, już wie co się stało. Przed swoimi oczami widzi mnóstwo krwi i martwe już ciała swoich bliskich. Jedynym wyjściem wydaje jej się sąsiad – Leon (Jean Reno), który po czasie namysłu postanawia otworzyć dziewczynce drzwi i tym samym uratować jej życie. Tak historia Leona i Matyldy się zaczyna. Leon jest zawodowym płatnym mordercą, a Matylda, by pomścić śmierć swojego małego braciszka postanawia, że również chce nauczyć się „sprzątać”. Ona zaś w zamian za to uczy go czytać. Wydawałoby się, że duet kompletnie abstrakcyjny, a jednak działa. Wciąż jednak zabójcą jej rodziny brakuje jednego dziecka, które mieli zabić. Mordercy wciąż depczą jej po piętach, a ona sama musi walczyć o przetrwanie. Postać Matyldy jest postacią tragiczną, straciła wszystko co miała. Wielu krytyków w filmie doszukiwało się pedofilii, jednak te kontrowersje nie przeszkodziły filmowy stać się dziełem kultowym. Do dziś zarówno Leon jak i Matylda są postaciami kultowymi, można pokusić się nawet o stwierdzenie – symbole. A cały film niezaprzeczalnie stał się największym dziełem Bessona.

Dodaj komentarz