Odkryj swoje przeznaczenie

Ile lat trzeba mieć, by wiedzieć kim naprawdę jestem? Nastoletnia córka wodza rodu Motunui – Vaiana próbuje odpowiedzieć na to pytanie jak najszybciej. Choć droga do swojego przeznaczenia nie jest łatwa, chęć poznania swojego „ja” zawsze jest silniejsza.

Vaiana to kolejna z księżniczek Walta Disneya. Bohaterka jednego  z najnowszych dzieł  tej wytwórni, czyli filmu „Vaiana: skarb oceanu” . To dość nietypowa opowieść o walce z przeciwnościami losu, a na pomoc w ich przezwyciężaniu wbrew utartym stereotypom nie przybywa książe na białym rumaku.

Inna niż wszyscy

Już od najmłodszych lat Vaiana znacznie różniła się od znanej jej społeczności. Plemie, którego wodzem miała zostać w przyszłości,  prowadziło osiadły tryb życia. Wszystko czego potrzebowali, znajdowali bądź wytwarzali na zamieszkałej przez siebie wyspę. Dziewczynie jednak nie odpowiadało takie życie, na malowniczej wyspie czuła się jak w więzieniu. Marzyła by wypłynąć na szerokie wody oceanu. Jedynym sprzymierzeńcem w jej marzeniach była babcia, powszechnie uważana przez wszystkich za starą dziwaczkę.

Nie dyskutuj z przeznaczeniem

W plemieniu od lat krąży legenda, o potężnym półbogu Mauim, który w swojej chciwości ukradł serce Te Fiti, klejnot dzięki któremu przyroda rozkwita i żyje pełnią życia. Za swój czyn ściągnął na ludzi klątwę, na wyspie zaczyna panować nieurodzaj. Aby ratować naturę, należy oddać bogini Te Fiti jej własność. Pewnego dnia, nieznana magia wybiera Vaianę do tego zadania. Dziewczyna wbrew woli ojca wyrusza na otwarte wody, by wykonać powierzoną jej misję.

Grunt to dobry kompan

Powszechnie wiadomo, że ratowanie świata w pojedynkę to zły pomysł. Młoda, niedoświadczona Vaiana zupełnie nie wie jak zabrać się za to zadanie. Na pomoc jednak przychodzi jej … ocean.  Ten niespotykany dotąd bohater gra w tej historii istotną rolę. Dzięki jego pomocy dziewczyna odnajduje zaginionego przed laty Mauiego i wspólnie wyruszają na poszukiwanie Te Fiti . Po drodze spotykają wiele przeszkód i wrogów. Jednak trio: Vaiana, Maui i ocean, to trudny do pokonania przeciwnik.

Starcie charakterów

Film w główniej mierze opowiada o szukaniu własnego przeznaczenia i o tym, by nie ulegać presji innych ludzi. W ciekawy sposób zderza ze sobą zupełnie odmiennie światopoglądy. Łamie powszechnie znane reguły. W tym wypadku to kobieta pełni rolę odważnej, nieustępliwej i silnej. Natomiast Maui , półbóg o przerośniętych mięśniach oraz ego, boi się porażki i łatwo zniechęca. Podczas wspólnej podróży bohaterowie wzajemnie się poznają, ścierają się ich charaktery a finalnie zostają przyjaciółmi. Vaiana ratuje swoją wyspę i odkrywa kim naprawdę chce być.

 

Dodaj komentarz