Na czym polega fenomen Harrego Pottera?

Opublikowany w 200 krajach. Przetłumaczony na 67 języków. Sprzedany w ponad pół miliona egzemplarzach. Tak wygląda cykl książek o Harrym Potterze w liczbach. A w czym tak właściwie tkwi fenomen tej historii?

Był dokładnie 10 kwietnia 2000 roku. Na półkach polskich księgarni pojawił się pierwszy tom cyklu – Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Nasz kraj powoli zaczął ogarniać szał na punkcie tej historii. Dziś mija 18 lat od pierwszej premiery, a książki wciąż się sprzedają, filmy nadal są chętnie oglądane. To bardzo dobry przykład, aby pokazać, że literatura popularna też może być fajna, a nawet ponadczasowa.

Fenomen tej lektury polega na tym, że pomimo upływu lat książka nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Można się śmiać z Harrego Pottera, ale dopóki nie pozna się losów chłopca, który przeżył, nie zrozumie się potteromanii. Liczba sprzedanych egzemplarzy sama w sobie działa na kolejne osoby, które chcą osobiście się o tym przekonać. Czas szybko mija, ale historia się nie starzeje, a już na pewno nie umiera.

W dzisiejszej szarej i ponurej rzeczywistości Harry Potter to idealna lektura na wolny czas. Książka wlewa do naszego życia odrobinę szaleństwa oraz magii. Dodatkowo łączy w sobie baśń, sensacyjność, powieść psychologiczną oraz opowieść o dojrzewaniu. Pojawiają się także elementy thrillera, powieści detektywistycznej lub przygodowej. Jednym zdaniem – każdy znajdzie coś dla siebie.

Fani książki z niecierpliwością oczekują jakiejkolwiek informacji, dotyczącej ukazania się kolejnej części cyklu. W planach jest opisanie kolejnych losów dzieci głównego bohatera. Do premiery jednak jeszcze bardzo dużo, więc nie pozostaje nic innego, jak po raz setny sięgnąć po tą samą książkę. Książkę o Harrym Potterze – chłopcu, który przeżył, i który nie umiera

Dodaj komentarz