Książę XXI wieku

Wiele młodych dziewczyn marzy o tym, aby znaleźć swojego księcia. Oczekują, że ich przyszły narzeczony przyjedzie po nie na białym rumaku i zabierze do ekskluzywnego zamku. Poszukując ponadprzeciętnych cech u innych, często ,,przechodzą obok“ prawdziwej miłości. Zastanawiam się z czego to wynika.

Od najmłodszych lat dziewczynki w swoich ulubionych bajkach widzą wzorzec idealnego mężczyzny. Występuje
w nich fikcyjny bohater, który jest przystojny, troskliwy, mądry i uczynny. Rzadko się myli i zaskakuje swoją wybrankę na każdej płaszczyźnie. Dodatkowo na końcu okazuje się, że należy do rodziny królewskiej- jest zamożny, posiada białego rumaka, służbę i ogromny zamek. Nic więc dziwnego, że dziewczyny mając w głowie tak perfekcyjny obraz mężczyzny śpiewają ,, Someday my prince will come“.

 

Jak łatwo się domyślić dziewczyny, które poszukują u chłopców cech charakteryzujących prawdziwego rycerza mają trudności ze znalezieniem swojej drugiej połówki w realnym życiu. Okazuje się, że w rzeczywistości nie jest tak perfekcyjnie jak było to ukazywane w bajkach. Zamiast rumaka jest stare auto z popsutą skrzynią biegów, zamek jest zastąpiony wynajmowaną kawalerką, a na idealnej twarzy wybranka wyskakuje pryszcz. Co więcej dziewczyny słysząc od swych koleżanek o kłamstwach i zdradach tracą często wiarę w prawdziwe uczucia. Są sfrustrowane brakiem idealnych kandydatów.

Prawdą jest , że lekko wyolbrzymiłam  całe zjawisko, jednak zrobiłam to celowo, aby ukazać występujący kontrast. Młodym ludziom często ciężko jest zmierzyć się z realnym życiem, które  ,,odbiega“ od rzeczywistości ukazywanej
w bajkach.

Podsumowując, chciałabym podkreślić, że uroda i pieniądze nie są w życiu najważniejsze. Bajki też to pokazują. Ukazywany w nich książę był ponadprzeciętny i bogaty, ale wyłącznie dlatego, że posiadał piękne wnętrze. Kierował się w życiu cennymi wartościami i nie potrafił przejść obojętnie obok krzywdy drugiej osoby. Nie wybierał nigdy próżnej panny, która chciała zostać uwielbianą  przez wszystkich księżniczką, tylko kobietę, która go szanowała i kochała. W bajkach widać też to, że każdy zasługuje na drugą szansę. W ,, Pięknej i bestii“ książę po przemianie w szkaradną istotę, myślał że znalezienie miłości nie będzie już możliwe. Był jednak w błędzie, kobieta go pokochała, iż doceniła jego wnętrze. Oglądajmy dalej bajki, bo można się z nich wiele nauczyć. Nie wstydźmy
się szukać idealnego księcia i perfekcyjnej księżniczki. Szanujmy się nawzajem, doceniajmy nawet najmniejsze gesty
i pamiętajmy, co w życiu jest ważne.

Dodaj komentarz