Pamięci Hanny Baker

Aby przybliżyć czytelnikom bohaterkę nagłówka należy wspomnieć, że Hannah odgrywa jedną z głównych ról w serialu „13 powodów”  wytwórni „Netflix”. Serial  zdobył w szybkim tempie uznanie krytyków i serialomaniaków za poruszający temat i bardzo dobrą obsadę aktorską. Nie obyło się oczywiście bez głosów niezadowolenia. Część psychologów i recenzentów zawzięcie krytykowała twórców serialu za sposób przedstawienia samobójstwa i samego toku rozumownia głównej bohaterki.

Żeby móc zrozumieć sytuację Hanny Baker muszę przytoczyć kilka wydarzeń przedstawionych w serialu i przybliżyć trochę jego fabułę.

Clay Jensen, znajduje pudełko zostawione pod drzwiami swojego domu. W środku jest siedem ponumerowanych po obu stronach kaset magnetofonowych. Okazuje się, że nagrała je Hannah Baker, koleżanka z klasy Claya i jego niespełniona sympatia, która popełniła samobójstwo tydzień wcześniej. Nastolatka nagrała swoją historię, w której wyjaśnia przyczyny swojej śmierci. Na kasetach zostało opisanych trzynaście doświadczeń, które doprowadziły Hannę do podjęcia decyzji o odebraniu sobie życia. Każda historia jest powiązana z inną osobą, która w założeniu autorki ma być też adresatem taśm, a następnie przekazać przesyłkę kolejnej osobie. Jeśli ktoś postanowi przerwać łańcuch, kolejna osoba otrzyma osobne pudełko od dodatkowo wtajemniczonego w tę sprawę kolegi Hannah.

Zacznijmy od początku. Z pozoru Hannah to normalna dziewczyna, która jak każdy z nas zasługuje na szczęście. Zamiast tego otrzymuje tylko kolejne, coraz bardziej bolesne rozczarowania.

Mimo to próbuje się nie poddawać. Szuka przyjaciół, bo potrzebuje ich tak jak każdy z nas.

Sprawia wrażenie dobrej, pogubionej i skrzywdzonej dziewczyny – ja tego nie kupuję.

Stoję po stronie tych, na których Hannah nie zrobiła dobrego wrażenia.

Oczywiście – na początku współczułam jej z całego serca i uważałam, że nie jest niczemu winna – jednak z odcinka na odcinek coraz bardziej uświadamiałam sobie, że wiele z tych problemów jest problemami błahymi. Nie jeden z nas przeżył w swoim życiu odtrącenie przyjaciela, zdradę ukochanej osoby, ciężką sytuacje finansową i zdrowotną w rodzinie.

Myślę, że producenci umyślnie przedstawili Hannah w taki sposób, by część z nas utożsamiała się z odbiorcami kaset a reszta z bohaterką.

Obrońcy Hannah twierdzą, że wszystkie jej działania, które według krytyków są po prostu bezmyślne i doprowadzają do późniejszych dramatyczych sytuacji są wywołane jej stresem, niechęcią do życia i olbrzymim nieszczęściem jakie spotykało ją na każdym kroku życia.

Tylko wytłumacie mi – jak dziewczyna, która jest niespełna rozumu po traumach jakie przeżyła decyduje się a nagranie kaset – zaplanowanie tego kto, jak i gdzie po kolei będzie znajdywał pudełko z nagraniami, do jakich to doprowadzi skutków i ile krzywdy można wyrządzić komuś z chęci zemsty.

 

 

Dodaj komentarz