Gorillaz animowani wirtuozi

Animowany zespół Gorillaz to od lat fenomen wizualny i muzyczny, czego dowodem jest niesłabnąca popularność i sympatia nie małej „kolekcji” fanów. Gorillaz to niezwykle nowoczesny i idący z duchem czasu zespół, który skupia w sobie całą szereg różnych gatunków muzycznych. W ich twórczości można odnaleźć brzmienia z pogranicza rocka alternatywnego, rapu, soulu, R’n’B, reggaetonu czy też popu. W zasadzie bardzo ciężko ich wcisnąć w jakąkolwiek ramę czy szufladkę, bo lubią przesuwać granicę i są w jakiś sposób – niedookreśleni przez co- zaskakujący, co jest ich zdecydowanym atutem. Pod szyldem Gorillaz występuje czworo muzyków: 2-D będący wokalistą i klawiszowcem, Noodle grająca na gitarze akustycznej, Murdoc Niccals dający popis umiejętności na gitarze basowej i  Russel Hobbs- perkusista. Wszystkie postacie są wytworem wyobraźni dwóch osób Damona Albarna (wokalista i kompozytor) oraz Jamie Hewletta (rysownik komiksów). Co ciekawe Albarn i Hewlett nigdy osobiście nie występują na scenie. Ich koncerty to niesamowita animacja- wirtualnego zespołu, przyciągająca wzrok i ciesząca ucho niesztampowym podejściem do tematyki muzycznej (w dźwięku i obrazie).

Każdy z Gorillazów ma osobną historię, która splata się w jedną spójną całość. Autorzy projektu Gorillaz z każda kolejną płytą, tworzą alternatywny świat i oprowadzają słuchacza po historii zespołu. Po ukształtowaniu się składu, muzycy potrzebowali studia nagraniowego. Początkowo miało ono mieć swoją siedzibę w Los Angeles, jednak w wyniku oszustwa pomysł nie został sfinalizowany. Murdoc wpadł na pomysł kupna Kong Studios, pomimo iż uchodziło za wyjątkowo szkaradne i upiorne, było jednocześnie domem Gorillazów. Po nagraniu albumu Demon Days Noodle zbudowała latającą wyspę. Wspomniana wyspa w teledysku do El Manana zostaje ostrzelana przez śmigłowce, w wyniku czego Noodle ginie bez śladu. Po tym wydarzeniu Gorillaz zawieszają swoją działalność. Russel, melancholiny, niestabilny emocjonalnie twardziel, który był mocno związany z Nooodle, załamuje się po stracie przyjaciółki. Jednak Murdoc- samozwańczy lider zespołu, mający problemy z  higieną i alkoholem, na podstawie DNA Noodlle tworzy cyborga – który wygląda dokładnie tak jak zaginiona członkini zespołu, w dodatku posiada te same umiejętności, aczkolwiek z pewnymi „ulepszeniami” – cyborg to maszyna do zabijania. Russel po kłótni z Murdockiem udaje się na wyspę Plastic Beach. W teledysku On Melancholy Hill widzimy, Noodle (okazuje się, że jednak żyje, choć ukrywa się ona przed cyborgiem dlatego występuje w kociej masce) Russela, a także Murdoca, 2-D i cyborga którzy dotarli na Plastic Beach.
Ten krótki opis to tylko zarys, wątków, które zostają przedstawione przez rzeczywistych twórców zespołu. Podróż po przygodach Gorillaz, to kilkanaście genialnych teledysków i  równo dziesięć albumów. Biografia zespołu zawiera wątki kryminalne, zabarwione klimatem groteski.Każdego członka zespołu wyróżnia niesamowity, wręcz nadprzyrodzony talent muzyczny. Gorillaz to twór fonograficznych super bohaterów, coś na kształt muzycznej „Fantastycznej czwórki”.