Aragorn – wojownik i król

Aragorn zwany inaczej Obieżyświatem czy Elessarem, pojawia się na kartach powieści „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena. Jest on jednym ze strażników północy, a w jego żyłach płynie krew dawnych królów Gondoru. Jego ojciec zginął gdy był jeszcze dzieckiem, przez co został wychowany przez elfy w Rivendell. W informacjach które pojawiają się przed oficjalnym zawiązaniem akcji w książkach, można dowiedzieć się, że bardzo dużo podróżował i walczył z siłami Saurona.

Znalezione obrazy dla zapytania aragorn

Czytelnik może go poznać w momencie, gdy zamiast Gandalfa Frodo spotyka go w karczmie „Pod rozbrykanym kucykiem”. Stamtąd też wyrusza wraz z innymi hobbitami do Rivendell. Czekała ich ciężka przeprawa przez moczary oraz pustkowia. Po przybyciu do ruin wieży Amon Sul (Wichrowy Czub) po zmierzchu, rozpalili ognisko. Nazgûle zobaczyły światło i ruszyły w stronę ruin. Zranili Froda, ale zostali przepędzeni przez Aragorna. Pomimo tej niebezpiecznej sytuacji finalnie bohaterowie docierają do bezpiecznego miejsca. W Rivendell zostaje zawiązana drużyna pierścienia, której członkiem jest nasz bohater. Jej członkowie wyruszają w kierunku Mordoru, aby zniszczyć Jedyny Pierścień. Jednak kiedy przedzierają się przez krasnoludzką kopalnię Morię podczas walki z Balrogiem drużyna traci swojego przywódcę Gandalfa. Wtedy to faktycznym dowódcą zostaje Aragorn i prowadzi swoją grupę aż do potężnego wodospadu, gdzie zostali zaatakowani przez orków. W walce zginął Boromir, który wcześniej próbował odebrać pierścień Frodowi. Nie udało mu się to, a sam niziołek porzucił drużynę i wraz z Samem ruszył samemu do Mordoru. Aragorn wraz z Legolasem i Gimlim wyruszają za watahą orków, którzy porwali dwójkę ich towarzyszy.

Chwała Rohanu

Trójka bohaterów przybywa do Rohanu, kraju zaatakowanego przez Sarumana i jego orków. Tam też dowiadują się, że ścigany przez nich oddział został wyrżnięty jednak Aragorn jako tropiciel ustala, że dwójka hobbitów przeżyła i schroniła się w puszczy. Szukając ich natrafiają na Gandalfa który przeżył walkę z Balrogiem. Ten nakazuje udać się im do króla Rohanu Theodena. Tam też czarodziej uwalnia króla spod złego czaru. Ten postanawia, że cała ludność uda się do potężnej twierdzy w górach zwanej Helmowym Jarem. Tam też następuje epicka obrona przed tysiącami orków. Jednym z jej bohaterów jest Aragorn. Dzięki odsieczy wróg zostaje pokonany, a Obieżyświat wraz z dworem królewskim wraca do stolicy Rohanu.

Król Gondoru

Sauron powziął plany zaatakowania Gondoru. Gdy ten dzięki Gandalfowi wzywa na pomoc rohańczyków, król Theoden zwołuje wojsko i rusza z odsieczą. Aragorn towarzyszy mu jedynie do miejsca zbiórki, a następnie wyrusza wraz z Legolasem i Gimlim tzw. ścieżką umarłych, aby tam odszukać armię martwych wojowników. Zmusza ich tam do walki w zamian za uwolnienie ich dusz. Wraz z nimi pokonuje piratów pustoszących wybrzeże Gondoru, a potem razem ze zluzowanymi wojownikami z południa, na zdobycznych statkach wyrusza pod oblężone miasto Minas Tirith. Tam trafia na bitwę pomiędzy wojskami Rohanu, a orkami. Razem pokonują armię ciemności. Aragorn przejmuje władzę w mieście, po czym wyrusza na bramę Mordoru, aby ułatwić zadanie Frodowi. Stamtąd też obserwuje upadek Saurona. Po powrocie Do Minas Tirith zostaje koronowany przez Gandalfa.

Autor książki uczynił z Aragorna ideał cnót rycerskich takich jak odwaga, lojalność czy poświęcenie.

Autor: Daniel Cz.

Dodaj komentarz