Kucharz w futerku

Remy ma nadzwyczajny talent kulinarny. Posiada niezwykłe wyczucie smaku, zna na pamięć przepisy najlepszego kucharza na świecie, a  jego wielkim marzeniem jest gotowanie w najsłynniejszej restauracji Paryża. Wydaje się, że ma wszystko, co mogłoby mu zapewnić osiągnięcie sukcesu. Jest jednak jeden poważny problem. Remy jest… szczurkiem.

Każdy z nas o czymś śni – o szczęśliwej rodzinie, wygranej na loterii czy niezapominanych podróżach. Okazuje się, że marzenia to nie tylko domena ludzi. Swoje wyjątkowe plany ma także szczurek Remy – główny bohater filmu animowanego „Ratatuj”, który, mimo stereotypów dotyczących gryzoni w świecie ludzi, nieustępliwie dąży do upragnionego celu. Jest nim kariera kucharza.

Niezwykły talent zwykłego gryzonia

Remy to z pozoru zwykły szczurek. Mieszka wraz ze swoją rodziną w ogromnej kolonii, która mieści się w domku poczciwej i nieświadomej tego faktu staruszki. Gryzoń ma jednak cechy, które odróżniają go od swoich krewnych. Posiada niezwykły talent do gotowania, który rozwija dzięki wyrafinowanemu podniebieniu i niezwykłej kreatywności. Jego kulinarnym autorytetem jest zmarły mistrz Gusteau – właściciel niegdyś najsłynniejszej restauracji w Paryżu i autor wielu książek o gotowaniu.

Ciężki los futrzanego geniusza

Remy dysponuje węchem i smakiem absolutnym, dzięki którym doskonale zna walory jedzenia. Ta umiejętność powoduje, że szczurek nie żywi się tym samym „śmieciowym” jedzeniem co reszta familii. Swoiste grymaszenie Remy’ego spotyka się z krytyką ojca, który stara się sprowadzać bujającego w kulinarnych obłokach syna na ziemię, przy okazji podkreślając na każdym kroku, jakie niebezpieczeństwo dla gryzoni stanowią ludzie. Gryzoń nie zważa jednak na słowa dezaprobaty i ciągle marzy o karierze kucharza. Ta swoista upartość w końcu staje się powodem kłopotów.

Wypadki chodzą po szczurach

Pewnego dnia Remy zakrada się ze swoim bratem Emilem do kuchni starszej pani, która nieświadomie gości siedlisko szczurów na własnym poddaszu. Nieostrożność rodzeństwa powoduje, że szczurza kolonia zostaje odkryta. Gryzonie zostają zmuszone do natychmiastowej ucieczki. Podczas akcji ewakuacyjnej Remy gubi się w kanałach i rozdziela z rodziną. Tragiczna sytuacja szybko przeradza się w szansę, kiedy bohater odkrywa, że znalazł się w centrum Paryża.

Szczurek w wielkim mieście

W wędrówce po stolicy Francji gryzoniowi towarzyszy wyimaginowana postać jego kulinarnego mentora. Po czasie Remy trafia do słynnej restauracji „Gusteau’s”, w której zostaje przyłapany na próbie doprawienia zupy. Szef kuchni każe personelowi natychmiast pozbyć się szczura. Na szczęście dla Remy’ego, owy obowiązek spada na barki niezdarnego Linguiniego, z którym uzdolniony gryzoń nawiązuje nić porozumienia. Pomywacz prędko orientuje się, jak ogromny potencjał drzemie w utalentowanym zwierzątku. Bohaterowie wpadają na niezwykły pomysł i rozpoczynają osobliwą współpracę, która staje się źródłem niezwykłych przygód, kłopotów i sukcesów oraz początkiem wielkiej przyjaźni.

Gryzonie też spełniają marzenia

Z pewnością zapoznanie się z filmem „Ratatuj” nie sprawi, że gryzonie buszujące w kuchniach, spiżarniach i restauracjach zostaną zaakceptowane – byłoby to nawet niewskazane. Mimo to, warto podkreślić niezwykły urok animowanej produkcji, która w sympatyczny i zabawny sposób łamie stereotypy dotyczące ludzkich skojarzeń ze szczurami. Remy jest uosobieniem nieustraszonego dążenia do realizacji marzeń. Warto więc czasami wziąć przykład z gryzoni…, ale tylko tych bajkowych.

Dodaj komentarz