Smok, który ocalił świat!

Oto Tabaluga, dzielny Tabaluga, zuch i chwat, choć taki maleńki, chce ocalić wielki świat.

Kto w dzieciństwie nie znał Tabalugi? Małego, uroczego smoka, który bronił świat przed złym Arktosem. Kto nie siadał przed telewizorem i nie oglądał Wieczorynki? Kto nie zna słów piosenki tytułowej? Teraz, kiedy jesteśmy już dorośli, warto powspominać bohaterów bez skazy, takich idealnych, dla których siadaliśmy przed telewizorem i z zapartym tchem śledziliśmy ich losy. Jednym z takich postaci jest Tabaluga. Postać ta przetrwała także współczesną krytykę, która spadła na bajki, które oglądaliśmy w dzieciństwie. Obecnie każdej postaci można w większym lub mniejszym stopniu coś zarzucić. Bo Tinky Winky nosił czerwoną torebkę. A Kubuś Puchatek chodził bez spodni. A Tabaludze – czy jemu ktoś cokolwiek zarzuca?

Tabluga wiecznie żywy

Choć może czasy Wieczorynki już dawno minęły, to zielony smok doczekał się wydań książkowych – dla fanów zapachu papieru oraz płyt DVD, na których można zobaczyć wszystkie serie przygód Tabalugi i jego przyjaciół – także nic straconego! Został także stworzony pełnometrażowy film o przygodach zielonego smoka pt. Tabaluga i Leo. Jeżeli jednak jesteś biednym studentem i nie stać Cię na zakup książki lub płyty DVD, to stacja TVP ABC w ubiegłych latach emitowała wszystkie serie, także warto od czasu do czasu zajrzeć w program telewizyjny możliwe, że w tym roku przygody małego smoka również będą transmitowane.

Dlaczego Tabaluga to smok a nie bałwan?

Nie wiem jaką dokładnie miał koncepcję Peter Maffaya, kiedy tworzył losy zielonego smoka, dlatego nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. Jednakże zgodnie z etymologią – słowo smok pochodzi z języka greckiego, dokładnie od słowa drakan – bystrooki. Dla wielu smok kojarzy się przede wszystkim z wielkim zwierzęciem, który potrafi latać. Smoki występują również w wielu mitach i przeważnie kojarzą się z złą postacią, które potrafią ziać ogniem. Według mitologii greckiej smoki pełnią rolę strażników, posiadają wysoką inteligencją, znają się na ludzkiej mowie, a także reprezentują liczne siły natury, szczególnie ogień.

Prawie wszystkie te cechy zostały wykorzystane, w tworzeniu postaci Tabalugi. Jedyną różnicą jest charakter zielonego bohatera, który nawiązuje do obrońcy narodu. Broni Rajskiej Doliny, której zostaje księciem. Nie zaprzecza to jednak mitom, że smok musi być zły. Bo jak wiadomo mity to mity.

Postać fikcyjna a może jednak rzeczywista?

W mojej ocenie postać Tabalugi zasługuję na uznanie. Tak wiem, pewnie teraz stwierdzisz, że zwariowałam, jak można postać fikcyjną darzyć uznaniem. A jednak można! Bo choć mały, to skory do pomocy, nawet w ogień wskoczy. Nigdy się nie lęka, zwalcza zło, a gdy go potrzebujesz, przybędzie raz dwa! A czy Ty możesz tak powiedzieć o sobie? Czy Ty broniłbyś swojej Rajskiej Doliny? Czy pomagasz swoim przyjaciołom? Czy jesteś tak po prostu zawsze dobry, pomocy czy życzliwy? Oj, sądzę, że nie zawsze.

Tak, świat przedstawiony w Tabaludze jest przekoloryzowany. Wieczna wiosna w Rajskiej Dolinie czy stale panująca zima w Lodolandii. Jednak to bajka. Ktoś jest dobry, ktoś zły. Jednak postać Tabalugi to przykład bohatera, którego powinniśmy naśladować – nie tylko w bajce, lecz w rzeczywistości.

Dagmara Krok