Tinky Winky – kontrowersyjny teletubiś

Telewizyjny serial dla dzieci „Teletubbies” powstał w roku 1997 z inicjatywy Anne Wood oraz Andrew Davenporta. Szybko stał się hitem brytyjskiej telewizji BBC, a jego bohaterowie na stałe zagościli w światowej popkulturze.  Któż z nas nie zna dziś tej uroczej czwórki kolorowych stworków? Szczególnym rozgłosem poszczycić się może największy z teletubisiów – Tinky Winky. Choć trzeba przyznać, że jego popularność nie zawsze przysparzała powodów do dumy.

Tinky Winky był pierwszym i najstarszym teletubisiem. Zdobiła go fioletowa szata z frotowej tkaniny oraz antena na czole w kształcie trójkąta. Cechował się ogromną kulturą osobistą – był niezwykle miłym i uprzejmym stworzeniem. Uwielbiał spacery oraz taniec. Jednak jego ulubioną rzeczą była magiczna czerwona torebka, którą prawie zawsze nosił przy sobie.

Wszystkie atrybuty Tinky Winky’ego: jego kolor, antenka oraz owa nieszczęsna torebka – obiekt radości naszego bohatera  – wywołała lawinę kontrowersji, która przez wiele lat szkodziła reputacji fioletowego teletubisia oraz jego trójki przyjaciół. W 1999 roku amerykański teleewangelista Jerry Falwell stwierdził, iż postać ta może symbolizować homoseksualizm – przestrzegał więc przed nią rodziców. Na zarzut ten odpowiedziała telewizja BBC, stanowczo przecząc tym domysłom. Jednakże niedługo po śmierci Jerry’ego Falwella w 2007 roku, do sprawy powrócono w Polsce. Pełniąca w tamtym czasie funkcję rzecznika praw dziecka Ewa Sowińska, w rozmowie z tygodnikiem „Wprost”  zadeklarowała ponowne rozpatrzenie tego problemu przez psychologów z jej biura. Sprawa znów stała się głośna, a Sowińska szybko wycofała się z tego pomysłu tłumacząc, że ta sytuacja wynikła z sugestii dziennikarza przeprowadzającego wywiad, a ona sama uwielbia „Teletubbies”.

W pierwszych odcinkach Tinky Winky’ego odgrywał Dave Thompson, wkrótce jednak zastąpiony został przez Simona Sheltona Barnesa, który wcielał się w tę postać już do końca oryginalnej emisji serialu (czyli do 2001 roku). Simon Shelton Barnes zmarł tragicznie w styczniu tego roku. Przyczyną jego śmierci był alkohol oraz wychłodzenie.