Fikcyjny papież

Franciszek umiera*. Nowym papieżem zostaje 47-letni Lenny Belardo, który przyjmuje imię Pius XIII.

Paolo Sorrentino, reżyser i scenarzysta „Młodego papieża”, stworzył rzeczywistość alternatywną w stosunku do tego, co dzieje się w dzisiejszym Kościele. Pius XIII to pierwszy amerykański papież w historii, a przy okazji nałogowy palacz, wysportowany mężczyzna i miłośnik Cherry Coke Zero. Lenny wychowywał się w katolickim sierocińcu, porzucony przez rodziców-hipisów, co wywołało u niego niechęć do hedonistycznego stylu życia i zwrot ku radykalizmowi.


Pius XIII odrzuca liberalną filozofię swojego poprzednika, krytykuje ekshibicjonizm, stawia na ekskluzywność Kościoła, a istotę niedostępności i wyjątkowości wyjaśnia, odwołując się do takich artystów jak Banksy czy Daft Punk. Pius XIII także nie chce pokazywać swojej twarzy, a jego osobowość do końca pozostaje nieodgadniona. Medialny niebyt tego papieża jest stanowczą odpowiedzią na uwielbienie mas wywołane poprzednim pontyfikatem.

Charyzmatyczny i nieprzyzwoicie przystojny papież ma niepopularne poglądy. Nie chce rozkojarzonych i obojętnych tłumów, tylko absolutnej miłości i oddania Bogu: „Od dziś słowo kompromis zostało przegnane ze słownika. Wykasowałem je. Kiedy Jezus zawisł na krzyżu, nie zawierał kompromisów. Ja też tego nie zrobię. Amen”. Pius XIII na ludzkie słabości reaguje niezbyt miłosiernie, chce zakazać rozgrzeszania aborcji, a na dodatek każe księdzu złamać tajemnicę spowiedzi. Dla wielu jest pełnym sprzeczności tyranem, cynikiem i nieufnym egocentrykiem.

Współczesność i tradycja w zachowaniu Piusa XIII ciągle się przenikają. Podczas ceremoniałów młodemu papieżowi towarzyszy barokowa stylistyka: ubiera bogato zdobione szaty, nosi tiarę, jest noszony w lektyce. Popołudniami opala się w ray-banach, ubiera białe kąpielówki i modli się na dnie basenu, zaś wieczorami spaceruje po Watykanie w białym dresie. W ciągu całej swojej drogi gubi się, redefiniuje pobożność, przeżywa kryzys wiary, ale w końcu chyba powoli dojrzewa.

 

 

Dodaj komentarz