I’m weird. I’m a wirdo

Mija szkolny korytarz ze spuszczoną głową, okrytą czapką, której nigdy nie ściąga. Wolny czas spędza na pisaniu historii miasteczka Riverdale, siedząc w lokalnej knajpce, gdzie towarzyszy mu jedynie kawa. Outsider, stroniący od innych, żyjący we własnym świecie, według własnych zasad- w takiej odsłonie poznajmy Jugheada Jonesa, jednego z głównych bohaterów serialu Riverdale.

Jednak za tą skrupulatnie zbudowaną fasadą, kryje się niezwykle ciekawa, wielowymiarowa postać, która w każdym kolejnym odcinku zaskakuje widza, odkrywając kolejne warstwy.

Życie Jugheada nigdy nie należało do łatwych. Jego ojciec przywódca gangu „Węży” od lat zmaga się z alkoholem, rujnując w ten sposób swoją rodzinę. Nieodpowiedzialne zachowanie doprowadziło do ucieczki żony wraz z córką do innego miasta. W ten sposób Jughead został w Riverdale jedynie z ojcem, mieszkając w wynajętej przyczepie.

Mimo wielu trudności z którymi musi się zmagać, Jughead zawsze pozostaje wierny sobie i swoim ideom. Wyróżnia go niezwykle silny charakter i upartość w dążeniu do celu. Nieraz zaskakuje determinacją z jaką pokonuje przeszkody stawiane na drodze.

„Jeśli nie zauważyłeś, jestem dziwny. Jestem dziwakiem. Nie pasuję tu. I nie chcę tu pasować. Kiedykolwiek widziałeś mnie bez tej głupiej czapki? To dziwne”

Cechami wyróżniającymi tego bohatera jest jego brutalna szczerość oraz ironiczne poczucie humoru. Jughead uwielbia prostolinijność, nie dbając o etykiety, które w wyniku tego mogą zostać mu przypięte. Cynizm i  ironia nieustannie przejawiają się w jego wypowiedziach.

Betty: “Jesteś psychopata.”
Jughead: “Wolę kreatywny.’”

Jughead jest postacią bardzo nieoczywistą, a jednocześnie możemy się od niego wiele nauczyć. W świecie wypełnionym stereotypami, kłamstwem, fake newsami, nie każdy potrafi pozostać wierny swoim ideom i po prostu być sobą. A dla Jugheada jest to codzienność, nie pozwala by otoczenie kreowało jego zachowanie, nie stara się udawać nikogo innego-  zawsze pozostaje sobą.