Mulan – pierwsza wojowniczka Disneya 

Księżniczki Disneya przedstawiają pewien kanon kobiety, który był wpajany dziewczynkom od najmłodszych lat. Księżniczki Disneya były piękne, dziewczęce, subtelne, pomocne, miłe i życzliwe, a nawet inteligentne – chociaż nie na tyle, by poradzić sobie bez księcia. Działo się tak do roku 1998, kiedy na ekrany kin weszła Mulan – najwaleczniejsza z kobiet we wszystkich królestwach Disneya.

 

Mulan nie była zwykłą księżniczką Disneya. Była oryginalna w każdym swoim aspekcie: zamiast zajmować się domem i mężem – chciała walczyć. Zamiast szukać męża – chciała ratować swojego ojca. Zamiast nosić dziewczęce warkocze – obcięła włosy i przebrała się za mężczyznę. Pomijając niespotykane cechy charakteru jak na księżniczkę, dodatkowo reprezentowała zupełnie inny zakątek świata, a mianowicie mocarne i bardzo tradycyjne Chiny.

Mulan przewróciła rozumowanie księżniczki jaką dotąd znały dziewczynki. Była prekursorką feminizmu, pokazując, że kobieta nie jest skazana na życie w ustalonych rolach społecznych. Była księżniczką, która miała własne zdanie, potrafiła podjąć ryzyko, dla miłości i bezpieczeństwa własnej rodziny była zdolna uciec z domu i wstąpić do wojska przebrana za mężczyznę. Mulan nie była księżniczką. Była królową.

W całej opowieści o walecznej Chince bardzo ważny jest fakt, iż to nie miłość do księcia – a do ojca – stanowiły filar całej opowieści. Mulan ratuje ojca i Chiny przed Hunami, ale ratuje również wszystkie kobiety, którym pokazała, że nie muszą być takie, jakie życzy sobie otoczenie. Mulan poznaje swojego księcia – a raczej żołnierza – ale jest to historia drugoplanowa. Przede wszystkim pokazuje miłość do bliźniego, życie pełne wyrzeczeń, a dopiero potem nagrodę – w formie prawdziwej i równej miłości.

Dodaj komentarz