Veronika Mars — sarkastyczny detektyw w spódnicy

Kiedy w życiu następuje moment przełomowy i wszystko idzie tak źle, że najlepsi przyjaciele stają się wrogami, ojciec traci pracę, a matka ucieka z domu, bardzo łatwo jest załamać ręce, ale równie dobrze można wziąć się w garść i pokazać wszystkim na ile jesteś silna i niezależna. Taką drogę właśnie wybrała Veronika Mars – siedemnastoletnia uczennica szkoły w miasteczku Neptun, stan Kalifornia.

Po śmierci najlepszej koleżanki i siostry jej chłopaka, Veronika staje się outsiderem oraz obiektem wyzwisk i znęcania się w szkole, gdy jej tata (Keith Mars), niegdyś szeryf, oskarżył o morderstwo wpływowego i bogatego biznesmena, będącego również ojcem zamordowanej dziewczynki. Wszystkie te wydarzenia ukształtowały twardy charakter dziewczyny, która nie ufa w ciemno, trudno ją oszukać, potrafi upokorzyć i zemścić się, jeżeli ktoś na to naprawdę zasługuje.

Dziewczyna jest bardzo inteligenta i pojętna na swój wiek, sarkastyczna i dowcipna. Silna i pewna siebie, nie zawaha się sprzeciwić się uznanym autorytetom czy stanąć w obronie swoich przyjaciół. Na piewszy rzut oka Veronika wydaje się wyrachowaną Królową Śniegu, ale tak naprawdę jest miła, romantyczna i szczera, ma wielkie i dobre serce: nigdy nie przepuści okazji, by pomóc potrzebującym, nawet gdy nie została o to poproszona.

Veronika jest młodą kobietą o złożonej osobowości i nie jest idealna: często dokonuje błędnego wyboru, sabotuje ojca, kłamie i manipuluje, rzadko działa według utartych reguł, jednak zawsze kierują nią dobre intencje.

You played me, Veronica, you played me! You’re my daughter, I’ll always love you. But I don’t know if I’ll ever be able to trust you again – Keith Mars

Jej ojciec założył firmę detektywistyczną, w której Veronika spędza cały czas wolny i pomaga mu w biurze oraz w śledwach. Dziewczyna szybko zdała sobie sprawę, że przejęła od ojca umiejętności analityczne. Veronikę często można zobaczyć z kamerą w rękach, ona nie tylko uważa fotografię za doskonały dowód, ale i za swoje hobby, który powinienen mieć każdy nastolatek. Dziewczyna zaczęła angażować się w pracę detektywistyczną również we własnej szkole . Mało kto lubi Veronikę, ale każdy, nawet jej wrogowie, zwracają się do niej o pomoc, ponieważ w swoim – choć nieformalnym – zawodzie jest ona najlepsza.

Dziewczyna dochodzi prawdy za wszelką cenę: nawet jeżeli jej śledztwa prowadzą do niebezpieczeństwa, nie wycofa się i znajdzię wyjście z każdej sytuacji, jakkolwiek trudna by ona nie była. Dzięki swej niezłomności stara się rozwiązać tajemnicę morderstwa swojej koleżanki oraz uniewinnić ojca, pomimo tego, że podczas śledztwa Veronika poznaje wiele brzydkich sekretów, w tym niemało z własnej przeszłości.

I chociaż ujawnianie tajemnic innych osób nie jest dla Veroniki szczególnym wysiłkiem, odkrycie własnych tajmnic okazuje się dla niej nieco trudniejszym zadaniem, skłaniającym do zastanowienia się nad tym, czy prawda zawsze musi być ujawniona?