Lepszy real czy utopia? O Trumanie Burbanku

 

Każdy pragnie miłości, przyjaźni, akceptacji i poczucia bezpieczeństwa. Truman Burbank miał to wszystko, a jednak postanowił zmienić swoje życie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Utopijne życie nie dało mu wolności.

 

Jego narodziny oglądało 1,7 miliarda ludzi. NARODZINY GWIAZDY

Świat idealny istnieje tylko na ekranie. Wytworzona iluzja rzeczywistości, steruje umysłami odbiorców. Peter Weir wyreżyserował „Truman Show”. Film o historii Trumana Burbanka. Mężczyzna z pozoru wiedzie wspaniałe życie. Posiada dobrą pracę, kochającą żonę, miłych sąsiadów i przyjaciela od serca. Problem w tym, że żyje w złudzeniu. Twórcą fikcji, w której się znajduje, jest Christof – reżyser programu „Truman Show”. Bohater filmu jest monitorowany od momentu narodzin, a całe jego życie to jedna wielka ustawka. Reżyser zadbał jednak,
aby życie mężczyzny było marzeniem każdego człowieka. Truman zapłacił za to brakiem wolności.

 

Z tym można poczekać. Chcę się stąd wyrwać.

Chęć poznawania świata i duch odkrywcy, wyzwoliły w mężczyźnie chęć zobaczenia dalekich części globu. Pragnienie to doprowadziło do zburzenia kilkudziesięciu lat pracy ekipy filmowej największego w Stanach reality show. Po latach utopijnego życia, Truman dostrzegł elementy świadczące o kłamstwie swojego życia. Role żony, znajomych, sąsiadów, odgrywali płatni aktorzy. W jednej chwili mężczyzna traci wszystko w co wierzył i czym pokładał nadzieję.

 

Znudziło nas oglądanie aktorów i udawanych emocji

Christof nie ma wyrzutów sumienia. Według niego Burbank to jedynie kura znosząca złote jaja – zarobił dla stacji miliony dolarów. Po ujawnieniu prawdy, reżyser szczyci się tym co osiągnął. Odcinki „Truman Show” oglądali prawie każdy, kto posiadał odbiornik telewizyjny. Sukces zapewnił prosty, zwykły człowiek – nie aktor, dzięki czemu sceny show, choć wyreżyserowane, nie traciły naturalności.

 

Ja nie widzę różnicy między życiem prywatnym, a publicznym

Christof daje Trumanowi wybór: powrotu do sztucznego, sprawdzonego życia lub brnięcia w niebezpieczne
i nieznane. Rzeczywistość Burbanka to świat nierealny.

Telewizja pokazuje coś, co nie istnieje. Życie Trumana jest produktem, wytworzonym na potrzeby konsumentów. Producenci oferują marzenie. Wykorzystują pragnienie widzów w celu zrealizowania korzyści materialnych.
Dla Christofa liczy się tylko zysk. Wydaje rozkaz inwigilowania człowieka, zabierając mu godność.

Telewizja popularyzuje iluzję życia, którego pragnie każdy człowiek. Serialowy świat, w którym żyje główny bohater filmu jest utopią. Wszystko działa prawidłowo, harmonijnie. Burbank odrzuca to i odchodzi. Wybrał nieznaną rzeczywistość, zamiast zamaskowaną fikcę.

 

Aleksandra Broncel

Dodaj komentarz